هنر و تجربه: بازگشت فیلم‌های غربی به سینماهای چین پس از وقفه‌ای یک‌ماهه (که با هدف حمایت از سینمای بومی انجام می‌شود) به یک پاداوج انجامید و افت فروش و استقبال تماشاگران را به همراه داشت!

در این هفته فروش ده فیلم برتر جدول گیشه به حدود ۷۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسید و آن را به بیستمین هفته‌ی خوب سال ۲۰۱۷ بدل کرد. در این میان فیلم علمی‌خیالی جدید لوک بسون با نام «والریئن و شهر هزار سیاره» سرانجام توانست اکشن رکوردشکن «جنگ‌جویان گرگ۲» را پس از فروش‌ها و عملکردی دور از ذهن و غیرقابل پیش‌بینی از صدر جدول فروش پایین بکشد.

«والریئن…» با فروشی ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری در صدر جدول فروش سینماهای چین قرار گرفت که با ۸۰ هزار نمایش روزانه به دست آمد. درآمد فیلم از نمایش بر ۴۳۱ پرده‌ی آیمکس هم به حدود سه میلیون دلار رسید. «والریئن…» پیش از این هفته، فروش جهانی‌اش را به ۱۳۲ میلیون دلار رسانده بود که اکران در سینماهای چین کمک بزرگی به فروشش کرد. اما این وضعیت ادامه پیدا نخواهد کرد چون هفته‌ی بعد قرار است «دانکرک» به صورت گسترده در سینماها و پرده‌های آیمکس چین به نمایش درآید.

«جنگ‌جویان گرگ۲» در هفته‌ی پنجم اکرانش با فروشی ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری در جایگاه دوم قرار گرفت و فروش کل خود را به ۸۱۰ میلیون دلار رساند؛ فروش باورنکردنی که آن را به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای چین بدل کرد؛ آن هم با فاصله‌ای معنادار و عجیب در مقایسه به رکورددار قبلی.

ورایتی •