هنر و تجربه: کارگردان اسکاری پل گرینگرس در شصت‌ویکمین جشنواره فیلم لندن نشان «همیاری BFI» را دریافت خواهد کرد.

این کارگردان که جایزه بفتا را هم در کارنامه دارد، حالا قرار است در چهاردهم اکتبر (۲۲ مهر) بالاترین نشان افتخار انستیتو فیلم بریتانیا را دریافت کند که هر سال به برترین فرد مؤثر در سینما و تلویزیون اهدا می‌شود. جاش برگر رییس این انستیتو درباره گرینگرس چنین گفته است: «او کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده‌ای است که مهارتش در داستان‌گویی به اندازه داستان‌ها و شخصیت‌هایی که در سینما و تلویزیون به آن‌ها جان بخشیده، مقتدرانه و جسورانه است.»

برگر در ادامه‌ی بیانیه‌اش گفته است: «پل در مقام فیلم‌ساز یک پیشگام حقیقی است؛ کسی که شم و تجربه‌اش از ساختن برنامه‌های به‌شدت موفق در تلویزیون را به جهان سینما آورد. توانایی منحصربه‌فرد او در ادغام غریزه و تفکر، و ارائه‌ی تصویری پرجزییات از قهرمانی و شجاعت، رئالیسم جسورانه‌ی نویی را برای فیلم‌های اکشن تریلر به ارمغان آورده؛ به‌گونه‌ای که تماشاگران سراسر جهان را مبهوت و مشتاق نمونه‌های بیش‌تری کرده است.»

گرینگرس برای تماشاگران سراسر جهان بیش‌تر با فیلم‌های «جیسن بورن» شناخته می‌شود که مت دیمن بازیگر اصلی آن‌هاست. این فیلم‌ساز انگلیسی در سال ۲۰۰۶ هم برای فیلم «یونایتد ۹۳» نامزد جایزه اسکار شد و جایزه بهترین کارگردان بفتا را هم به دست آورد. نشان «همیاری BFI» تا امروز به فیلم‌سازان بزرگ متعددی تعلق گرفته است که از آن جمله می‌توان به عباس کیارستمی، مارتین اسکورسیزی، ریدلی اسکات، رابرت آلتمن، تیم برتن، دیوید کراننبرگ، کن لوچ، دیوید لین، آکیرا کوروساوا و… اشاره کرد. سال گذشته استیو مک‌کویین به این افتخار نایل شد.

ورایتی•