هنر و تجربه: درام «تا زمانی که تاریک شود»/ By The Time It Gets Dark به عنوان نماینده‌ی ملی سینمای تایلند به بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان جوایز آکادمی معرفی شد.

این فیلم توسط آنوچا سوویچاکورنپونگ کارگردانی شده که در سینما، نویسندگی و تهیه‌کنندگی را هم تجربه کرده است. او پیش از این، فیلم «تاریخ ماندِین» را ساخته بود. به هر حال بخشی از «تا زمانی که تاریک شود» با الهام از کشتار دانشجویان دانشگاه تاماسات در سال ۱۹۷۶ شکل گرفته است که نیروهای جناح محافظه کار و دولت، مسئول آن بودند. البته شخصیت‌های فیلم ساختگی هستند.

در این داستان، یک کارگردان سینما تلاش می‌کند به کمک دوست دانشجویی که در دهه‌ی ۱۹۷۰ جزو فعالان بوده است، فیلمی درباره این کشتار بسازد. سایر داستان‌ها هم که ارتباط کوچکی با این یکی دارند، درباره یک پیشخدمت که دائم شغل عوض می‌کند، یک بازیگر مرد و یک بازیگر زن می‌شوند.

«تا زمانی که تاریک شود» اولین نمایش جهانی‌اش را در بخش رقابتی جشنواره لوکارنو سال گذشته پشت سر گذاشت و پس از آن به جشنواره‌های دیگری رفت؛ و علاوه بر این، سه جایزه‌ی بهترین فیلم، کارگردانی و تدوین را از جوایز انجمن فیلم ملی تایلند برنده شد. اتحادیه‌ی ملی انجمن‌های سینما و محتوا، این فیلم را به عنوان نماینده‌ی سینمای تایلند انتخاب کرده است.

  • ورایتی