هنر و تجربه: کمپانی «واید هاوس» که سال گذشته مستند موفق و تحسین‌شده‌ی «من کاکاسیاه تو نیستم» را عرضه کرد، حقوق فروش جهانی مستند تازه‌ی الوایرا نیوویرا و پیوتر روسولوسکی با نام «شاهزاده و دیباک» را به دست آورد؛ مستندی که اولین نمایش جهانی‌اش را در بخش کلاسیک‌های ونیز پشت سر خواهد گذاشت.

«شاهزاده و دیباک» مستندی است درباره میشل واژینسکی که در سال ۱۹۰۴ در خانواده‌ای لهستانی متولد شد و بعدها به تهیه‌کننده‌ی استودیوهای آمریکایی در ایتالیا و اسپانیا بدل شد. او در طول فعالیت‌های سینمایی‌اش به عنوان کارگردان و تهیه‌کننده، بیش از چهل فیلم ساخت و با ستاره‌هایی مانند سوفیا لورن، کلودیا کاردیناله و اورسن ولز همکاری داشت.

این مستند سفرهای واژینسکی از لهستان به اوکراین، ایالات متحده، ایتالیا، اسپانیا و… را به تصویر می‌کشد و هم‌چنین به تولید «دیباک یا میان دو جهان» می‌پردازد؛ فیلمی که واژینسکی در سال ۱۹۳۷ کارگردانی کرد. نیوویرا و روسولوسکی در مستندشان نشان می‌دهند که این فیلم چه‌طور بازتابی شد از زندگی شخصی واژینسکی به عنوان مردی بی‌قرار با رازهای زیاد و داستان‌های ناگفته.

کمپانی «واید هاوس» در جشنواره فیلم ونیز که این روزها برپاست، فروشنده‌ی فیلم جدید نانسی بیرسکی با نام «هتک حرمت رِکی تیلر» هم هست.

ورایتی•