هنروتجربه: هشتمین جشن مستقل فیلم کوتاه به دبیری امیر توده روستا شامگاه ۱۴ شهریور در سالن سینماتئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان برگزار شد.در این مراسم نشان ایسفا به امیر نادری اهدا  و برگزیدگان بخش‌های مختلف اعلام شدند.بیشترین جوایز این جشن به فیلم «حیوان» به کارگردانی مشترک بهرام و بهمن ارک تعلق گرفت.

 مراسم با صحبت‌های  امیر توده روستا دبیر این جشن آغاز شد. او  ضمن خوش آمدگویی به حاضران گفت: «انجمن فیلم کوتاه حامی سینمای مستقل بوده و هست و این استقلال به معنای استقلال فکری فیلم‌ساز است. این انجمن طی دو سال گذشته نقش قابل توجهی در سینمای کوتاه داشته است.»
او تأکید کرد: «ممکن است فیلم‌های بلندتر جایی در داوری نداشته باشند و بهتر است فیلم‌سازان به این مسأله توجه کنند.»
توده روستا اظهار کرد: «ما به سینمای قدیم مفتخریم اما آینده سینمای ایران را می‌سازد. سیمرغ فیلم کوتاه سال‌ها پیش رفت و سال گذشته بازگشت اما امسال سینمای کوتاه در بنیادی‌ترین بخش‌های جشنواره فیلم فجر در حال بررسی است.»

سپس بهمن دادفر و احمد خوانساریان روی صحنه آمدند و اجرای برنامه را برعهده گرفتند. دادفر یاد زنده یاد وحید نصیریان را گرامی داشت و این جشن را به او تقدیم کرد.

مراسم با رونمایی از نشان شایستگی ایسفا (تندیس) با حضور مسعود امینی تیرانی، آرش رصافی و امیر توده روستا ادامه یافت.

مسعود امینی تیرانی با اشاره به حضور حجت‌الله ایوبی در این مراسم گفت: «خوشحالیم بعد از هشت سال یک مدیر سازمان سینمایی در جشن ما حضور دارد هرچند دیگر مدیر سینمایی نیست. ما سال گذشته تلاش کردیم تا سیمرغ فیلم کوتاه به فجر بازگردد و آقای ایوبی تلاش بسیاری در این زمینه کرد. معتقدم سینما به معنای همه رشته‌های سینما است و امشب می‌خواهیم از حجت‌اله ایوبی برای حمایت از سینمای کوتاه تقدیر کنیم.»تیرانی در ادامه افزود: «جشن فیلم کوتاه به شکل مستقل برگزار می‌شود و همین مساله سبب شد تا تندیس ویژه خود را داشته باشیم که امروز رونمایی شد.»

حجت‌اله ایوبی نیز در این بخش از مراسم عنوان کرد: «این تقدیر برای من بسیار ارزشمند است. هرچند نتوانستم به آرزوهایم درباره جوانان برسم اما معتقدم دبیر جشن یک جوان به نام ابراهیم داروغه زاده است و بی‌شک از جوانان سینما حمایت می‌کند. ما اگر قرار است از سینما حمایت کنیم باید از جوانان سینما حمایت کنیم و راه را روی آن‌ها نبندیم.»

اولین نشان شایستگی ایسفا به خانه سینما اهدا شد و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما این نشان را دریافت کرد: «از همه کسانی که در این ایام زحمت کشیدند تشکر می‌کنم. معنای استقلال درک از مفاهیم است و اینکه فیلم کوتاه را به عنوان یک مفهوم مستقل بدانیم بسیار درست است و فیلم کوتاه نه معبر است نه مقصد بلکه یک ایستگاه است.» و سپس دیگر جوایز جشن مستقل فیلم کوتاه به برگزیدگان اهدا شد.

نشان ایسفا برای امیر نادری
بخشی از مراسم جشن مستقل فیلم کوتاه به اهدای نشان ایسفا به امیر نادری اختصاص داشت.  خسرو سینایی، علیرضا زرین و مسعود امینی تیرانی برای این بخش به روی صحنه دعوت شدند.

خسرو سینایی از تجربه خودش و هم‌نسلانی چون امیر نادری گفت: «درست ۵۰ سال پیش در شهریور ماه اولین فیلم کوتاه خود را ساختم و طی ۵۰ سال پست و بلند سینمای ایران را تجربه کردم. به تصمیم گیرنده‌های سینما می‌گویم که به دلیل شرایطی که وجود داشت بسیاری از استعدادهای ما شکوفا نشد و انرژی یک نسل از بین رفت اما امروز که باور داریم سینمای ایران چه اهمیتی در دنیا دارد باید شرایطی فراهم کرد که استعدادهای نسل جوان شکوفا شوند. هم‌چنین به دوستان جوان فیلم‌ساز توصیه می‌کنم به این فکر نکنند که فیلم کوتاه قدمی برای راه یافتن به سینمای ایران است.»

علیرضا زرین نیز درباره امیر نادری عنوان کرد: «آقای امیر نادری را قبل انقلاب برای اولین بار در کانون پرورش فکری دیدم و به من گفت که می‌خواهد فیلم بسازد و گفت «اگر بگذاری فیلم بسازم قول می دهم حتی یک فریم آب توش نرود»می‌توانم بگویم امیر نادری یکی از کدهای «خواستن توانستن» است.»

جعفر پناهی هم که برای اهدای نشان بهترین فیلم کوتاه روی صحنه رفته بود، یادی از امیر نادری کرد:«از امیر نادری گله دارم که چرا رفت چرا که اگر مانده بود چند فیلم خوب به سینمای ایران اضافه می شد. ای کاش نادری نمی‌رفت و رفتن فیلم‌سازان ما از کشور اشتباه بزرگی است. امیدوارم امیر نادری به کشور باز گردد.»

برگزیدگان نشان ایسفا

نشان شایستگی ایسفا برای بهترین فیلم خارجی به فیلم «تایم کد» از اسپانیا

نشان شایستگی ایسفا برای بهترین صدای فیلم به مهدی جواهری زاده برای صداگذاری فیلم «حیوان»

نشان شایستگی ایسفا برای بهترین تدوین به عماد خدابخش برای فیلم «زونا

نشان شایستگی ایسفا برای بهترین فیلم‌برداری به اشکان اشکانی برای فیلم «زونا»

نشان شایستگی ایسفا برای بهترین بازیگری به محمود نظرعلیان برای فیلم «آرا»

نشان شایستگی ایسفا برای بهترین نگاه تجربی به آرین وزیردفتری برای فیلم «هنوز نه»

نشان شایستگی ایسفا برای بهترین فیلمنامه به بهرام و بهمن ارک برای فیلم «حیوان»

نشان شایستگی ایسفا برای بهترین کارگردانی به بهرام و بهمن ارک برای فیلم «حیوان»

نشان شایستگی ایسفا برای بهترین فیلم کوتاه به بهرام و بهمن ارک برای فیلم «حیوان»