هنر و تجربه: اسکات کوپر که فیلم‌های «از کوره» (۲۰۱۳) و «عشای سیاه» (۲۰۱۵) را در کارنامه دارد، یکی از خشن‌ترین و بی‌رحمانه‌ترین وسترن‌های تاریخ سینما را ساخته است؛ فیلمی که در پاییز اکران خواهد شد تا در رقابت‌های فصل جوایز حضور پیدا کند.

یکی از فیلم‌هایی که در آخرهفته‌ی گذشته در جشنواره تلیوراید سروصدای قابل توجهی به‌پا کرد، «دشمنان» ساخته‌ی اسکات کوپر بود؛ فیلمی که از معدود عنوان‌های حاضر در این رویداد سینمایی بود که پخش‌کننده ندارد ولی نقدهای مثبت و بازی بسیار تحسین‌شده‌ی کریستین (کریسچن) بیل در نقش اصلی، بی‌تردید به نبردی میان پخش‌کننده‌ها برای کسب حقوق قانونی فیلم خواهد انجامید.

بیل در «دشمنان» نقش سروان ارتشی را بازی کرده است که می‌پذیرد در برگرداندن یک رییس قبیله‌ی شایان و خانواده‌اش به سرزمین‌های طایفه‌شان در سال ۱۸۹۲ کمک کند. دو مرد با بیوه‌ای با بازی رزمند پایک همراه می‌شوند که دست به خودکشی زده و هنوز در سوگ خانواده‌اش به‌سر می‌برد که توسط سرخ‌پوستان کمانچی به قتل رسیده‌اند.

دیوید ارلیش منتقد «ایندی‌وایر» در نقدش بر فیلم در جشنواره تلیوراید آن را بهترین فیلم کارنامه‌ی اسکات کوپر ارزیابی کرده و «تعمقی خونین بر خشونت و نهاد آمریکایی» دانسته است.

  • ایندی‌وایر