هنر و تجربه: «در باب جسم و روح»/ On Body and Soul به کارگردانی ایلدیکو انیدی، نماینده‌ی رسمی سینمای مجارستان در رقابت اسکار بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان خواهد بود.

فیلم جدید کارنامه‌ی انیدی که پیش از این «قرن بیستم من» را ساخته، به عنوان یک «داستان عاطفی زیبای غریب» معرفی شده است. داستان درباره رابطه‌ی دو کارگر کشتارگاه به نام‌های اندره و ماریا است که یک خواب مشترک را می‌بینند. این فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین جایزه خرس طلا را برنده شد.

«در باب جسم و روح» اولین نمایشش در آمریکای شمالی را در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو تجربه خواهد کرد و در بخش سینمای معاصر جهان روی پرده خواهد رفت. کامرِن بِیلی مدیر هنری جشنواره تورنتو در هنگام صحبت پیرامون انتخاب‌های امسال گفت: «”در باب جسم و روح” ما را گوش به زنگ می‌کند و انگار به‌نوعی طلسم‌مان می‌کند. این فیلم به ما یادآوری می‌کند که چه‌قدر نیازمند فیلم‌سازانی هستیم که می‌توانند توأمان شکوه و گروتسک بودن را به یک میزان به عنوان جنبه‌های معنادار تجربه‌ی انسانی در بر گیرند.»

نشریه‌ی «ورایتی» در جریان جشنواره برلین، «در باب جسم و روح» را به عنوان «بازگشت انیدی با فیلمی غیریکدست اما خیره‌کننده و چالش‌انگیز» توصیف کرده بود.

ورایتی•