هنر و تجربه: استونی، یونان، صربستان و عراق هم نماینده‌های رسمی سینمای‌شان را به بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان برای حضور در نودمین مراسم آکادمی معرفی کردند.

«نوامبر» به کارگردانی رِینِر سارنت که اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره فیلم تریبکا پشت سر گذاشت و جایزه بهترین فیلم‌برداری را برنده شد، در اسکار نماینده‌ی استونی خواهد بود. این فیلم که بر اساس رمان پرفروش «Rehepapp» ساخته شده، توسط کمپانی «آسیلوسکوپ» در آمریکای شمالی اکران خواهد شد.

دومین فیلم بلند یانیس ساکاردیس با نام «میدان آمریکا»/ Amerika Square که در جشنواره بوسان روی پرده رفت، نامزد انتخابی یونان در اسکار است. این فیلم هم بر اساس رمانی از یانیس تسیربا شکل گرفته است و بر ملی‌گرای یونانی در آتن تمرکز دارد که آپارتمان و پارک محل‌شان را به مأمنی برای پناهندگان بدل می‌کند. قرارداد اکران این فیلم در آمریکا و اسپانیا تا امروز قطعی شده است.

حسین حسن هم با «باد سیاه» که درامی جسورانه درباره زنی است در کردستان که می‌کوشد پس از تعرض نیروهای داعش دوباره وارد جامعه‌اش شود، نماینده‌ی سینمای عراق خواهد بود؛ فیلمی که پس از جنجال‌آفرینی در جشنواره فیلم دهوک، راهی جشنواره‌های دوبی و بوسان شد.

صربستان هم فیلم بویان وولِتیچ با عنوان «مرثیه‌ای برای خانم جی.» را به اسکار معرفی کرد که یک کمدی سیاه درباره بیوه‌ای است که دست به خودکشی می‌زند. این فیلم در بخش پانوراما سایدبار جشنواره برلین روی پرده رفت.

ورایتی•