هنروتجربه: اکران یک فیلم داستانی ، ۳ فیلم مستند و ۶ فیلم کوتاه  از روز سه شنبه ۲۱ شهریورماه در هنروتجربه آغاز می‌شود.
قرار است مستندهای «بزم رزم» سید وحید حسینی، «اورسون ولز صحبت می‌کند» نیما قلیزادگان، «اصطکاک» امیر فرض الهی و فیلم «ویولونیست» محمدعلی طالبی و مجموعه فیلم‌های کوتاه بیژن میرباقری از روز سه شنبه ۲۱ شهریورماه در هنروتجربه به نمایش دربیاید.
مستند «بزم رزم» نگاهی به کارنامه موسیقی در روزگارِ جنگ و بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۷ دارد. در یادداشت کارگردان اش آمده است: «بزمِ رزم» سرگذشتِ پر فراز و نشیبِ موسیقیِ ما در سال‌های جنگ است. روایتِ هم‌زمانِ دو داستان است: داستانِ جوانانی که برای حفظِ میهن از جان گذشتند و داستانِ اهل موسیقی که از یک سو به زبان و ابزار خود در راه وطن وارد میدان شدند و از سویی دیگر برای حفظ موسیقیِ ایرانی کوشیدند… و پیروزِ این هر دو میدان ایران است و موسیقیِ ایران.
مستند «ارسون ولز صحبت می کند» روایتی است از زندگی نابغه بزرگ کارگردانی و بازیگری و نویسندگی سینما و تئاتر، جرج اورسن ولز. نیما قلیزادگان برای این مستند سه سال پژوهش وتحقیق کرده است.
«اصطکاک» روایتی از دیالکتیک سینما و مردم، در ایران از آغاز تاریخ سینما تاکنون است. در این مستند محمد بلوری، ناصر ملک‌مطیعی، فخرالدین انوار، علیرضا زرین دست، علی معلم، جواد طوسی،غلامرضا رمضانی، سعید عقیقی، رضا درستکار، سعید مطلبی، رضا مقصودی، محمدعلی الستی، پرویز اجلالی، اعظم راود راد، پوران درخشنده، حمید نعمت الهد، هادی مقدم دوست، سرهنگ بیابانی، سیروس یگانه، بزرگمهر حامدی نژاد، میرفرخ هاشمیان، اکبر آسیا،غلام ژاپنی و… حضور دارند. فرض الهی پیش از این «شاعران مشروطه» را در هنروتجربه اکران کرده بود.
«ویولونیست» در مورد پسربچه‌ای است که نان روزانه‌ خود و خانواده‌اش را از طریق ویولون زدن درمی‌آورد. بعد با آدم‌های دیگر و غالبا تحصیل کرده‌ای مواجه می‌شود که برخی از آن‌ها بیکار هستند. در واقع این فیلم از طریق یک ویولونیست زندگی و وضعیت هنرمندان دیگر را بررسی می‌کند. در این فیلم مجموعه‌ای از یک شهر واقعی و ملموس را از نوجوانی می‌بینیم که در خیابان‌های تهران ویولون می‌نوازد.
محمدعلی طالبی درباره این مستند- داستانی  گفته است: «پس از آنکه پسرم را در یک تصادف از دست دادم حالت عجیبی داشتم. تقریبا هفت ماه پس از آن حادثه به فکر ساختن فیلم افتادم. چون سینما تنها راهی است که من را سرگرم می‌کند. در آن شرایط فیلم‌نامه‌های دیگری داشتم اما بودجه و حمایتی نبود که بتوانم آن‌ها را به جریان اندازم. بنابراین تصمیمی گرفتم یک فیلم بسازم حالا هر فیلمی که باشد. به طور اتفاقی با یک ویولون زن دوره‌گرد در اطراف تجریش آشنا شدم. این نوازنده یک دوست عکاس داشت که دلش می‌خواست من را با او آشنا کند.»
مجموعه فیلم‌های کوتاه «پسرک آبی در پارک»، «خاموشی»، «دوخواهر»، «مه سا»، «نامه نانوشته»، «زیرپلک» از بیژن میرباقری در هنروتجربه اکران می‌شود. از این فیلمساز سال گذشته «ربوده شده» در سینماهای کشور اکران شد.

برچسب‌ها: