هنر و تجربه: تریلر آگنیشکا هولاند با عنوان «ردپا»/ Spoor به عنوان نماینده‌ی رسمی سینمای لهستان به اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان معرفی شده است؛ فیلمی که در جشنواره برلین، خرس نقره‌ای آلفرد باوئر را برنده شد.

«ردپا» که ماجراهایش در فصل شکار لهستان روی می‌دهد، درباره یک فعال حقوق حیوانات و هیپی سالخورده با نام یانینا دوشیکو است که پس از کشته شدن سگ‌های محبوبش به دست شکارچیان دست به کار گرفتن انتقام می‌شود! لهستان بارها به فهرست‌های کوتاه بخش خارجی‌زبان راه پیدا کرده است و پس از اولین فیلم کارنامه‌ی رومن پولانسکی «چاقو در آب» که در سال ۱۹۶۳ نامزد شد، نه بار در این بخش نامزد داشته است تا این‌که در نهایت در سال ۲۰۱۴ با «ایدا» اثر پاول پاولیکوفسکی تندیس طلایی را کسب کرد.

ترانه گرانیت

اما نامزد رسمی سینمای ایرلند درام زندگینامه‌ای «ترانه گرانیت» به کارگردانی پت کالینز است که زندگی خواننده ترانه‌های محلی جو هینی را دستمایه قرار داده است. این فیلم که اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره «SXSW» پشت سر گذاشت، در ساختارش از تصاویر مستند خواننده اصلی هم بهره برده است. جو هینی یکی از چهره‌های مهم موسیقی سنتی ایرلند است که کالینز درباره‌اش چنین توضیح داده است: «او هنوز یکی از خواننده‌های بی‌همتای دوران و سبک خودش است. فکر می‌کنم او از انتخاب چنین فیلمی به عنوان نماینده سینمای ایرلند در رقابت بین‌المللی چون اسکار خیلی خوش‌حال می‌شد.»

نودمین مراسم جوایز آکادمی موسوم به اسکار روز چهارم مارس ۲۰۱۸ در دالبی تیاتر هالیوود برپا خواهد شد.

ورایتی ، هالیوود ریپورتر •