هنر و تجربه: «ساون» که درام پرتعلیقی در صحراهای دورافتاده است به عنوان نماینده رسمی سینمای پاکستان توسط هیأت انتخاب آکادمی این کشور به بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان مراسم اسکار معرفی شد.

«ساون» که بر اساس ماجراهای واقعی شکل گرفته است، بی‌عدالتی‌های اجتماعی را برجسته می‌کند و ناکامی نظام عدالت فئودالی. این فیلم توسط کارگردان کهنه‌کار سینما و تلویزیون فرحان عالم کارگردانی و فیلم‌برداری شده است. نویسندگی و تهیه‌کنندگی فیلم هم بر عهده‌ی مشهود قادری است که در ایالات متحده مستقر است و پزشک هم هست.

طبق خلاصه داستانی که توسط تهیه‌کنندگان در فضای مجازی منتشر شده است، داستان درباره یک پسر نه‌ساله معلول است که در دره‌ای متروک در کوهستان بلوچستان پاکستان رها می‌شود. پسر که توسط پدرش طرد می‌شود، جامعه به او نهیب می‌زند و دوستانش او را آزار می‌دهند، در گرمای سوزان دره رها می‌شود تا جان بدهد. اما پسر با خاطرات و در آرزوی عشق مادرش، سفری خطرناک را برای بازگشت به خانواده و شهرش آغاز می‌کند.

«ساون» در جشنواره بین‌المللی فیلم مادرید، جشنواره فیلم سوشِل ورلد و چند رویداد سینمایی دیگر جوایزی را به دست آورده است. برخی این فیلم را تولیدی مشترک از بالیوود، هالیوود و صنعت سینمای پاکستان ارزیابی کرده‌اند.

  • ورایتی