هنر و تجربه: آندرئا آرنولد فیلم‌ساز بریتانیایی تحسین‌شده که سال گذشته با «عزیز آمریکایی» دوباره در کانون توجه قرار گرفت، به عنوان رییس هیأت داوران نهمین جشنواره فیلم اروپایی Les Arcs انتخاب شد.

این رویداد سینمایی در کوه‌های آلپ فرانسه برگزار می‌شود و به دلیل تمرکز و ارائه‌ی آثاری از سینمای مستقل اروپا با جشنواره ساندنس مقایسه می‌شود و به خاطر هم‌زمانی جشنواره سینمایی با اجرای زنده برنامه‌های موسیقی با جشنواره «SXSW». فردریک بویر که مدیر هنری جشنواره فیلم تریبکا است، در این رویداد هم مسئولیت بخش انتخاب فیلم‌های بلند را بر عهده دارد.

«عزیز آمریکایی» جدیدترین فیلم آرنولد، درامی با بازی ساشا لین و شیا لابیوف است که سال گذشته جایزه هیأت داوران جشنواره کن را برنده شد؛ افتخاری که پیش از آن، دو بار دیگر نصیب این فیلم‌ساز مطرح شده بود: ابتدا برای اولین فیلم بلندش «جاده سرخ» و سپس برای دومین فیلمش «تنگ ماهی»؛ هر دو فیلم هم جوایز بفتایی را به دست آوردند. سومین فیلم آرنولد «بلندی‌های بادگیر» بود که در جشنواره ونیز ۲۰۱۱ رقابت کرد.

سایر اعضای هیأت داوران ششم نوامبر (پانزده آبان) اعلام خواهند شد. نهمین جشنواره فیلم اروپایی Les Arcs هم از ۱۶ تا ۲۳ دسامبر (۲۵ آذر تا ۲ دی) برپا می‌شود.

  • ورایتی