هنر و تجربه: فقط سه هفته تا نمایش عمومی دنباله‌ی «بلید رانر» (ریدلی اسکات، ۱۹۸۲) با عنوان «بلید رانر ۲۰۴۹» باقی مانده است و هم‌چنان بخش قابل توجهی از فیلم و آن‌چه علاقه‌مندان می‌توانند انتظارش را داشته باشند، در هاله‌ای از ابهام است.

جالب است که کمپانی برادران وارنر حتی از ورود و نمایش این فیلم در جشنواره‌ها هم جلوگیری کرد؛ موضوعی که خیلی‌ها فکرش را هم نمی‌کردند و دائم درباره این‌که کدام جشنواره می‌تواند برای اولین نمایش جهانی این دنباله مناسب باشد، گمانه‌زنی می‌کردند. به هر حال این همه مخفی‌کاری نشان‌دهنده‌ی تمایل تک‌تک سازندگان فیلم برای عرضه‌ی اثری خاص و کاملاً غافلگیرکننده هم هست.

در این شرایط برای دنی ویلنو اولویت اصلی این بوده است که فیلم در راستای کلاسیک تاریخ‌سینمایی ریدلی اسکات باقی بماند و طعمه‌ی انتظارهای متداول این روزها از فیلم‌های بلاک‌باستر نشود. خلاصه این‌که او نمی‌خواست فیلمش بیش از حد «مارول»ی از کار درآید. او در این باره گفته است: «می‌خواهم تا جای ممکن آن‌ها را به قسمت اول و کلاسیک نزدیک کنم؛ اما ساده‌تر و بی‌رحمانه‌تر؛ و آینده‌ای که احتمالاً اوضاع و شرایط بدتری را به نمایش می‌گذارد.»

در این میان، راجر دیکینز فیلم‌بردار هم به این موضوع اشاره کرده است که از نظر دیدگاه بصری می‌خواست مطمئن شود که دنباله‌روی راهی نیست که دیگران آن را برگزیده‌اند: «فیلم‌های علمی‌خیالی بسیار زیادی هستند که یکی به نظر می‌رسند چون همه چیز بر اساس عادت و راه‌های انتخاب‌شده‌ی قبلی انجام شده است. ما واقعاً مشتاق بودیم که جهان داستانی خودمان را خلق کنیم.»

پس با انتظار فیلم علمی‌خیالی‌ای که شما را به یک آینده و یوتوپیای راحت نخواهد برد، از ششم اکتبر (چهارده مهر) می‌توانید منتظر اکران «بلید رانر ۲۰۴۹» باشد.

  • پلی‌لیست