هنروتجربه: «بلید رانر» اثر کلاسیک ریدلی اسکات، هشت نسخه‌ متفاوت دارد که هر کدام شکل‌ و شمایلی برای خودشان دارند. پنج نسخه کاملاً شناخته‌شده‌اند: نسخه‌ اولیه‌ تدوین، نسخه‌ سینمایی (اکران‌شده)، نسخه‌ بین‌المللی، نسخه‌ کارگردان و نسخه‌ نهایی.

به همین خاطر است که دنی ویلنو در گفت‌وگوی تازه‌ای با «یوروپ پِلاس» گفته است که دنباله‌ او با نام «بلید رانر ۲۰۴۹» چنین وضعیت پیچیده‌ای پیدا نخواهد کرد و توضیح داده است که «نسخه‌ کارگردانی در میان نخواهد بود چون نسخه‌ای که ماه آینده در سینماها به نمایش درمی‌آید، نسخه‌ کارگردان است.»

ویلنو که فیلم‌های تحسین‌شده‌ای چون «زندانی‌ها»، «سیکاریو» و «ورود» را در کارنامه دارد، این طور حرف‌هایش را ادامه داده است: «برنامه‌ای جز این ندارم… البته شاید یک «نسخه‌ استودیویی» وارد بازار شود (می‌خندد)، شاید نسخه‌ تهیه‌کننده، اما نه نسخه‌ کارگردان. خلاصه این‌که اگر نسخه‌ دیگری منتشر شود، من مسبب آن نخواهم بود.»

«بلید رانر ۲۰۴۹» با بودجه‌ سنگین ۱۸۵ میلیون دلار تولید شده است و مدت زمان طولانی‌ای دارد؛ ۱۶۳ دقیقه که ۱۱ دقیقه‌اش به عنوان‌بندی اختصاص دارد. ویلنو گفته است که در تولید این دنباله – که مدت‌هاست علاقه‌مندان در انتظارش هستند – آزادی عمل و کنترل خلاقه‌ بسیار زیادی داشته است. فیلم‌نامه توسط همپتن فنچر و مایکل گرین نوشته شده است.

کمپانی برادران وارنر از ششم اکتبر (چهاردهم مهر) این فیلم را به نمایش عمومی درمی‌آورد.

  • ایندی‌وایر