هنروتجربه: روزنامه همشهری امروز(سوم شهریور) در صفحه فرهنگ و هنر گزارشی با تیتر «ما متخصص فیلم‌های ارزان هستیم» منتشر کرده‌است. در بخشی از مقدمه این گزارش تاکید شده که:«در ایران هم بعد از چند دهه وقفه حالا دوباره سر و کله فیلم‌سازان مستقل پیدا شده است. فیلم‌سازانی که حلقه وصل‌شان سینمای هنر‌و‌تجربه است.» و در ادامه و در همین ارتباط با پژمان تیمورتاش کارگردان «مفت‌آباد» و مرتضی فرشباف کارگردان «بهمن» و «سوگ» که هر دو از فیلم‌سازانی هستند که آثارشان در  گروه هنروتجربه اکران شده، گفت‌وگو کردهاست.

پژمان تیمورتاش در ابتدای این گفت‌وگو توضیح می‌دهد: «من همیشه سینما را دنبال می‌کردم و شاید باورتان نشود اما به مرحله‌ای رسیده بودم که به‌صورت فرضی فیلم می‌ساختم. مثلا با خودم می‌گفتم در فلان فیلم روی پرده اگر من جای کارگردان بودم از فلان دوربین استفاده می‌کردم که هم محصول بهتری به دست می‌داد و هم هزینه اجاره‌اش کمتر بود. تمام فیلم‌های دلخواهم را با تکنولوژی جدید و البته بی‌پولی همیشگی محک می‌زدم تا اینکه بالاخره با هنروتجربه فیلمساز شدم.»

تیمورتاش با استقبال از اطلاق لقب متخصص فیلم ارزان ساختن به خودش و همکارانش، می‌گوید: «سینمای مستقل همیشه در کنار سینمای حرفه‌ای در حرکت بوده است و شاید ما خیلی درگیر سینمای نفتی بوده‌ایم و نتوانستیم با تاسیس و گسترش سازمان‌های غیر دولتی از سینمای مستقل حمایت کنیم. حالا هنروتجربه ایستگاهی است برای به مقصد رساندن سینمای مستقل.»

مرتضی فرشباف که سینما را با عباس کیارستمی آموخته، از آموزه‌های استادش یاد می‌کند: «عباس کیارستمی همواره در کلاس‌های فیلم‌سازی‌اش می‌گفت سعی کنید تعداد عوامل فیلم‌تان دو رقمی نشود چون هر چه تعدادتان کمتر باشد آزادی‌هایتان بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر کاهش هزینه‌ها در فیلم باعث می‌شود تا محدودیت‌های ضد خلاقانه هم در فیلم کمتر شود و شما قدرت تجربه کردن خواهید داشت. این حرف‌های استاد همواره آویزه گوش ما هست و تلاش می‌کنیم تا این‌گونه فیلم مستقل و کم خرج و البته پرمخاطب بسازیم.»

او ادامه می‌دهد: «من برای ساخت فیلم اولم نتوانستم رضایت هیچ تهیه کننده‌ای را جلب کنم و سرانجام فیلم «سوگ» را با همکاری بدون دستمزد دوستانم ساختم ولی در فیلم بعدی‌ام شرایط کاملا متفاوت بود و فضای حرفه‌ای‌تری را تجربه کردم اما بی‌تعارف باید بگویم که ترجیح می‌دهم فیلم‌ساز مستقل بمانم و فیلم ارزان قیمت بسازم. رویای پرفروش شدن و درخشیدن این فیلم‌ها، گویی حس بهتری در ما ایجاد می‌کند.»