هنروتجربه: فیلم‌ «اِئو/خانه» در سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو به روی پرده می‌رود. این درحالی است که اخیرا اعضای هیات داوران جشنواره فیلم توکیو معرفی شدند و رضا میرکریمی کارگردان ایرانی در هیات داوری حضور دارد.

در هیات داوران این دوره از جشنواره فیلم توکیو رضا میرکریمی کارگردان ایرانی در کنار ژائو وی بازیگر اهل چین، مارتین پرووست کارگردان و نویسنده فرانسوی و ماساتوشی ناگاسه بازیگر ژاپنی انتخاب برندگان جوایز رقابت اصلی جشنواره را برعهده دارند. تامی لی جونز بازیگر سرشناس آمریکا رییس هیات داوران جشنواره فیلم توکیو است.این هیأت داوران در رشته‌های جایزه بزرگ، جایزه هیأت داوری، بهترین کارگردان، فیلم‌نامه، بازیگر مرد و زن و جوایز مشارکت خلاقه، برگزیدگان این رویداد سینمایی را انتخاب خواهند کرد.

این دوره از جشنواره فیلم توکیو با نمایش فیلم فانتزی ژاپنی «کیمیاگر تمام‌فلزی» آغاز می‌شود و فیلم  اختتامیه هم مستند «دنباله‌ ناخوشایند: حقیقتِ قدرت» از ال گور است. هم‌چنین فیلم «اِئو/خانه» به کارگردانی اصغر یوسفی‌نژاد در بخش رقابتی این رویداد معتبر سینمایی با ۱۴ فیلم‌ رقابت خواهد کرد.اغلب‌ این فیلم‌ها از کشورهای آسیایی و اروپا هستند، از جمله تریلر جنایی «گاتلند»، درام اقتباسی «فرومایه»، درام زنانه‌ «مری‌لاین» و «گرِین» که یک فیلم علمی‌خیالی ترکی با مضامین محیط زیستی است.

«اِئو/خانه» برای نخستین بار به عنوان نماینده هنروتجربه در بخش مسابقه سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و پس از آن در جشنواره جهانی فجر هم حضور داشت و مورد توجه منتقدان و تماشاگران قرار گرفت. این فیلم در یازدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی تندیس خلاقیت و استعداد درخشان را از آن خود کرد. اکران این فیلم از ۲۳ مهرماه در سینماهای گروه هنر و تجربه آغاز می‌شود.

فیلم «زندگیِ بدون زندگی» نیز در بخش آینده آسیا جشنواره جهانی توکیو به روی پرده می‌رود. کاوه معین‌فر این فیلم را کارگردانی کرده و جعفر محمدی تهیه‌کنندگی آن را بر عهده داشته است.

سی‌اُمین دوره  جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو از تاریخ ۲۴ اکتبر تا سوم نوامبر (۲ تا ۱۲ آبان ۹۶) در پایتخت ژاپن برگزار می‌شود.