هنر و تجربه: جدیدترین فیلم ریچارد لینکلیتر با عنوان «آخرین پرچم افراشته» پنجاه‌وپنجمین جشنواره فیلم نیویورک را افتتاح کرد، رویداد سالانه‌ای که تا پانزده اکتبر (۲۳ مهر) ادامه خواهد داشت.

کنت جونز در مقام رییس جشنواره در نمایش فیلم لینکلیتر حاضر شد تا آن را به تماشاگران هم معرفی کند. پس از فیلم افتتاحیه، مهمانی ویژه‌ای برپا شد که براین کرنستن، لورنس فیشبرن و یول وازکوز از جمله ستاره‌های حاضر در آن بودند. «آخرین پرچم افراشته» پیش از اکران، سه بار در این جشنواره برای علاقه‌مندان روی پرده خواهد رفت. فیلم‌های «شگفت‌زده» (تاد هینز) و «واندر ویل» (وودی آلن) هم به‌ترتیب به عنوان برنامه‌های شب اختتامیه و «سِنترپیس» در نظر گرفته شده‌اند.

اما برای لینکلیتر که پیش از این دو بار با فیلم‌هایش به این جشنواره آمده بود، انتخاب «آخرین پرچم افراشته» به عنوان برنامه‌ی افتتاحیه (که اولین تجربه در کارنامه‌اش بود) «هیجان‌انگیز» بوده است. او در این خصوص گفت: «وقتی به تاریخ برگزاری این رویداد نگاه می‌کنید و همه‌ی فیلم‌ها و فیلم‌سازان بزرگی را می‌بینید که آغازگر جشنواره بودند، واقعاً احساس می‌کنید افتخاری نصیب‌تان شده است.»

با وجود همه‌ی فیلم‌های انتخابی شایان توجه و فیلم‌سازان و ستاره‌هایی که در این دوره حضور دارند، جونز در بخشی از حرف‌هایش گفت که اگر هم بهتر از دوره‌ی قبل نباشند چندان مهم نیست «چون این رویداد سینمایی بدون جایزه و بازار فیلم برگزار می‌شود و در این شرایط هدف، برتری از خودمان نیست و بیش‌تر می‌خواهیم اهداف و مأموریت‌مان را به سرانجام برسانیم.»

  • ورایتی