هنروتجربه: صحبت‌های ایرج فاضل رییس جدید سازمان نظام پزشکی در ارتباط با پرونده پزشکی زنده‌یاد عباس کیارستمی با واکنش بهمن کیارستمی و جمعی از هنرمندان مواجه شد.

رییس جدید سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگویی تاکید کرده‌است که:«این پرونده به سرانجام رسید ولی به نتیجه آن توجه نشد. به عنوان رئیس سازمان نظام پزشکی به هیچ عنوان تأیید نمی‌کنم که برای هر بیماری دادگاهی ویژه تشکیل بدهیم. تشکیل دادگاه ویژه برای هر بیماری درست نیست و شخصیت آن هم هر کسی باشد فرقی ندارد چرا که به نظرم آنچه که داریم را بی‌اعتبار می‌کند و خدمت به مردم به شمار نمی‌رود» و در ادامه  با بیان این‌که سرانجام مرحوم کیارستمی به دلیل عارضه‌ای بی‌ارتباط با عمل جراحی‌اش فوت  کرد،‌ گفته‌است: «خونریزی مغزی ناشی از داروهایی که در خارج از ایران برایش تجویز کرده بودند، سبب فوت آن شد و مردم باید از این مسئله آگاه باشند. متأسفانه همیشه سعی می‌کنیم از کاه، کوه بسازیم و خبررسانی‌های ما خوب و دقیق برای مردم نیست. پرونده کیارستمی نیز از این موضوع مستثنی نبود.»

این سخنان و بخصوص اصطلاح از کاه کوه ساختن، بازتاب گسترده‌ای در میان هنرمندان و دوست‌داران عباس کیارستمی داشت.

حامد بهداد در واکنش به صحبت‌های این رییس دولتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته است:

«قضیه شکل اول، شکل دوم

شکل اول :فرض کنیم و بپنداریم اینکه، اگر آقاى فاضل ، مرگِ عالیجناب عباس کیارستمی و علت اش  را کاه می‌پندارد برخاسته از میزان نظر واقعى اش  در این باره است. و نه خداى ناکرده از سر بى انصافى و توهین و زین قبیل!

شکل دوم : فرض کنیم و می‌دانیم که اگر همین ایشان، کیارستمی و مرتبه بلند  وى را مى‌شناخت، در  حسرتِ نبودِ این قله‌ رفیعِ  فرهنگیِ وطنش، زار مى‌گریست و دستِ کم فقدانش را کاه نمی‌خواند.

فرض محال: اى کاش عالیجناب کیارستمی از نخست در بیمارستان آراد بسترى می‌شد.»

باران کوثری نیز در صفحه شخصی خود نسبت به این سخنان واکنش نشان داده و نوشته است:«کاه و کوه حکایت امثال شما و جایگاه‌تان است نه از دست رفتن جان پرمایه‌ جواهری چون کیارستمی!»

روزنامه سینما نیز به همین بهانه یادداشت‌هایی از فرهاد اصلانی و علیرضا شجاع‌نوری منتشر کرده است.

کاربران توییتر نیز با عنوان «#کاه_کوه» به صحبت‌هایی رییس سازمان نظام پزشکی درباره ماجرای خطای پزشکی در پرونده کیارستمی واکنش نشان دادند.

و اما واکنش بهمن کیارستمی فرزند این سینماگر فقید را که در روزنامه هفت صبح منتشر شده است در ادامه می‌خوانید: «تا قبل از تغییر رییس سازمان نظام پزشکی، گروه قبلی حداقل تلاش می‌کردند تا به نوعی پیگیر پرونده پدرم باشند اما از زمانی که گروه جدید مستقر شده به طور کلی همه چیز تغییر کرده است. من تعجب می‌کنم چطور آقای فاضل می‌گوید نتیجه پرونده پدرم مشخص شده؟ در جلسه آخری که با وزیر بهداشت و رییس قبلی سازمان نظام پزشکی داشتیم،‌ قرار بر این شد که این پرونده در کمیسیون عالی نظام پزشکی بررسی شود. با آمدن رییس جدید اما این اتفاق رخ نداد و حالا می‌گویند نتیجه پرونده مشخص شده است.»

کیارستمی در رابطه با نتایج پرونده پزشکی عباس کیارستمی و مشخص شدن قصور پزشکی (ترک بیمار و مسافرت رفتن پزشک) در این پرونده ادامه می‌دهد: «در حکم اولیه پرونده پزشک کیارستمی آمده بود، دکتر میر به لحاظ تاخیر در اقدام به عمل جراحی مرحله دوم به رغم وجود شواهد کلینیکی و پاراکلینیکی دال بر خونریزی بیمار که این تاخیر منتهی به بروز عوارض بعدی گردیده و نیز وجود مغایرت در شرح عمل و اظهارات شفاهی پزشک معالج، عدم درج نتیجه ویزیت بیمار و سیر بیماری به صورت روزانه در پرونده بالینی بیمار  و ترک بیمار با وجود عوارض ایجاد شده و رفتن به مسافرت که از مصادیق قصور پزشکی تلقی می‌گردد محرز و مسلم بوده است. این پزشک در این حکم به سه ماه محرومیت از طبابت در مطب ارتکاب تخلف محکوم شده بود.»

فرزند عباس کیارستمی درباره صحبت‌های رییس جدید سازمان نظام پزشکی که با خشم بسیاری از کاربران فضای مجازی و طرفداران کارگردان «خانه دوست کجاست» مواجه شد، می‌گوید: «جمله آخر رییس سازمان نظام پزشکی بیشتر از همه من را ناراحت کرد. ایشان گفته‌اند متاسفانه همیشه سعی می‌کنیم از کاه، کوه بسازیم و خبر رسانی‌های ما خوب و دقیق برای مردم نیست. سوال من از آقای فاضل این است که منظورشان از کاه چیست؟ آیا مرگ پدرم کاه بوده؟ خطای پزشکی کاه است؟ مرگ یک بیمار به دلیل خطای پزشکی کاه است؟»