هنروتجربه: اولین فیلم بلند داستانی اصغر عبداللهی فیلم‌نامه‌نویس نام آشنای سینمای ایران با نام «یک قناری یک کلاغ» از ۲۰ مهر در سینماهای گروه هنروتجربه اکران می‌شود.

برای تماشاگران پیگیر سینمای ایران به‌خصوص طرفداران فیلم‌های دهه شصت و هفتاد اصغر عبداللهی نامی آشناست. او که آبادانی است و فارغ‌التحصیل ادبیات نمایشی، فیلم‌نامه بسیاری از آثار مطرح سینمای ایران را در دو دهه یاد شده، نوشته است. از «حریم مهرورزی» به کارگردانی ناصر غلامرضایی تا «جهیزیه برای رباب» و «در کمال خونسردی» سیامک شایقی. عبداللهی هم‌چنین در کارنامه‌اش فیلم‌نامه «خانه خلوت» را دارد که با همراهی حسن قلی‌زاده به نگارش درآمده و سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه را هم دریافت کرده‌است. عبداللهی برای رخشان بنی‌اعتماد هم فیلم‌نامه‌های «پول خارجی» و«باران و بومی» و برای کیومرث پوراحمد «به‌خاطر هانیه» و «خواهران غریب» را نوشته است.این فیلم‌نامه‌نویس طی دهه شصت و هفتاد به عنوان دستیار کارگردان هم با فیلم‌سازان مختلفی همکاری داشته است. در کارنامه فیلم‌نویسی او هم نام فیلم‌ها و کارگردان‌هایی با سبک‌های مختلف دیده‌ می‌شود از جمله «مرسدس» مسعود کیمیایی.از آخرین فیلم‌نامه‌های عبداللهی می‌توان به فیلم «خداحافظی طولانی» فرزاد موتمن اشاره کرد.

عبداللهی مرداد ماه سال گذشته و در سن ۶۱ سالگی بر صندلی کارگردانی نشست و اولین فیلم بلند داستانی خود را به تهیه‌کنندگی علی حضرتی مقابل دوربین برد. «یک قناری یک کلاغ» فقط دو بازیگر دارد و یک قصه ملتهب:« مرد دریک  لحظه غفلت وغیظ با طپانچه‌ای ساچمه‌ای که به دیوار وبرای تزئین است، چشم همسرش را معیوب می‌کند. خانواده و دوستان مرد به او هشدار می‌دهند که همسرش اگر درخانه مانده برای انتقام از اوست.سکوت میان زن و مرد مزمن ومداوم شده….تا روزی فرا می‌رسد که باید تکلیف این سکوت یک ساله روشن شود.» نقش این زوج را حبیب رضایی و هنگامه قاضیانی بازی می‌کنند و قصه زمان و مکان مشخصی ندارد و یا به قول کارگردان متعلق به همه زمان‌ها است. او در یادداشتی درباره فیلم می‌نویسد:«داستان عاشقانه‌ای است دردوره سخت وناهموار یک زوج ؛ با اجرایی واقعی ولی به دور ازتعریف‌ها و کلیشه‌های رایج ومرسوم. در روزگاری که گذشت کردن و از خطا گذشتن کم رنگ شده ، زن این قصه گذشت می‌کند و می‌گذرد تا عشق و زندگی مشترک پایدار بماند. قصه‌ای است متعلق به همه زمان‌ها، میان همه زوج‌های عاشق با صورت‌بندی روایی دیگری متعلق به این فیلم. یک فیلم و قصه‌ای درقالب هنروتجربه.»

«یک قناری یک کلاغ»/کارگردان و نویسنده فیلم‌نامه:اصغر عبداللهی-مدیر فیلم‌بردارى: کیوان معتمدى- تدوین:سعید شاهسوارى- موسیقى: شورا کریمى- صدابردار: بابک اردلان -صداگذار: حسین مافى- طراح صحنه و لباس: سیامک کارى نژاد –طراح چهره‌پردازی : میشا جودت – مدیر تولید:میثم کائد- عکس:سمیه جعفرى- تهیه‌کننده: على حضرتى – بازیگران :هنگامه قاضیانى، حبیب رضایى