هنروتجربه: روزنامه شهروند در صفحه فرهنگ وهنر امروز(سه شنبه ۱۸مهر)  گزارش مفصلی از فیلم سینمایی «پریناز» به کارگردانی بهرام بهرامیان منتشر کرده است. این فیلم که در حال حاضر در گروه سینمایی هنروتجربه در حال اکران است پس از مدت هفت سال توقیف بالاخره توانست به نمایش عمومی دربیاید.

در ابتدای این گزارش اکران این فیلم اتفاق خجسته‌ای عنوان شده‌است. در بخشی از این گزارش به قلم امین فرج پور، درباره این فیلم نوشته شده‌‌است: «پریناز حکایت فقر است. فقر فیزیکی همه‌گیر اهالی آن محل و البته فقر فرهنگی پیامد فقر مالی و اقتصادی؛ که وقتی دست به دست هم می‌دهند، جامعه‌ای را به سهولت به تباهی می‌کشانند. تباهی جامعه را آشکارا در پریناز می‌بینیم. در قالب آدم‌های جهل‌زده و عقب‌افتاده‌ای که زندگی‌هاشان چنان گره در گره بسته شده که نه تاب حرکت دارند و نه فهم و انگیزه و البته جهت‌یابی درستی برای احساس لزوم حرکت. چنین می‌شود که خرافه که خود محصول جهل است، چاره‌کار شمرده می‌شود؛ و چوب این همنشینی نحس را نه جاهلان بلکه انسان‌هایی می‌خورند که به قدر وسع خود، با دانایی یا احساس می‌کوشند هجوم جهل و خرافه را به زندگی‌ها کمرنگ‌تر کنند.»

در این یادداشت به وجود نقد خرافه در «پریناز» اشاره شده و نوشته است: «بهرامیان که در «آل» کوشیده بود، خرافه را در قالبی هراسناک به نمایش گذارد، در «پریناز» نقب زد به ریشه‌های خرافه و جهل؛ و همین هم تاوانی هفت‌ساله را برایش باعث شد. تاوان دغدغه‌مندی فیلمسازی که در یک جامعه به عمد خرافه‌زده سعی ‌کرد نوری بتاباند به تاریکی و سیاهی نادانی و نافهمی معدودی که در پی قدرت و ثروت دستاویزی جز تولید و بازتولید جهل و خرافه نمی‌یابند؛ و چوبش را هم خورد.»

در ادامه این گزارش صحبت‌های بهرام بهرامیان و فاطمه معتمدآریا به نقل از سایت هنروتجربه درج شده‌است.