هنروتجربه: نشست خبری سی و چهارمین جشنواره فیلم کوتاه تهران صبح امروز بیست و دوم مهرماه در انجمن سینمای جوانان ایران با حضور سیدصادق موسوی مدیرعامل انجمن و دبیر جشنواره و آرش عباسی قائم مقام او برگزار شد.

در این نشست سیدصادق موسوی درباره جشنواره فیلم کوتاه تهران بیان کرد: «طبق مطالعاتی که انجام دادم به این نتیجه رسیده‌ام که جشنواره فیلم کوتاه تهران مهم‌ترین و بزرگترین جشنواره خاورمیانه است و این جایگاه به دلیل زحمات همه کسانی است که آن را به این نقطه رسانده‌اند. مزیت ما نسبت به سینمای جهان، فیلم‌های کوتاه‌مان است. بنابراین با تمام احترامی که برای سینمای بلند قائلم ولی می‌توانم بگویم که این فیلم کوتاه است که امتیازات زیادی را برای ما به ارمغان آورده است.»

موسوی با اشاره به تفاوت جشنواره فیلم کوتاه تهران با دیگر جشنواره‌ها گفت:« اگر جشنواره فیلم فجر و دیگر جشنواره‌ها برگزار نشوند به هر حال آثار تولید و اکران می‌شوند، اما مهم‌ترین جشنواره‌ای که با این رویکرد پیش نمی‌رود جشنواره فیلم کوتاه تهران و در آن مقوله عرضه بسیار مهم است. تمام امید فیلم‌سازان به نمایش آثارشان در جشنواره است و جشنواره فیلم کوتاه برای فیلم‌سازان جوان نقشی حیاتی دارد، چرا که تنها جایی است که می‌توانند هنرشان را نشان دهند. از طرفی دیگر یک فرصت برای سینمای ایران است چرا که افراد با استعدادها جوان شناسایی می شوند.»

دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم کوتاه تهران با اشاره به حضور کشورهای مختلف در این دوره از جشنواره افزود:«امسال ۱۱۷ کشور آثاری را برای ما ارسال کرده‌اند. درباره محل برگزاری جشنواره هم باید بگویم که به دلیل اینکه پردیس سینمایی ملت یک مجموعه فرهنگی است، تصمیم گرفتیم جشنواره را در آنجا برگزار کنیم. البته به نظر من نظم و انضباط زیادی در آنجا برقرار است که ما به این موضوع معتقدیم و دیگر اینکه مخاطبان دیگر به صورت ایستاده فیلم‌ها را تماشا نمی‌کنند.»

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران با اشاره به داوران بخش بین‌الملل این جشنواره بیان کرد: «در بخش بین‌الملل چهار داور خارجی داریم که در کنار آن‌ها مهدی کرم‌پور از ایران هم از جمله داوران این بخش است. در بخش ملی هم حمید نعمت‌الله، جعفر صانعی‌مقدم، مجید شیخ انصاری، مجید برزگر، امیر سحرخیز، مهناز افضلی و مهدی جعفری به داوری آثار خواهند پرداخت.»

او درباره اسپانسر جشنواره و هزینه‌های آن هم توضیح داد:« امسال مقرر شده که صندوق توسعه هنر اسپانسر تمام جشنواره‌های سازمان سینمایی باشد. درباره مسایل مالی جشنواره هم باید بگویم که سال گذشته جشنواره با ۲ میلیارد تومان برگزار شد و برآورد مالی ما برای امسال یک میلیارد تومان است که ۵۰ درصد آن را صندوق توسعه هنر می‌پردازد.»

موسوی در پایان گفت: «ما برای برگزاری جشنواره همه تلاش‌مان را کردیم و از آنچه به عقلمان می‌رسیده دریغ نکردیم بنابراین از تک تک دوستانی که تلاش کرده‌اند تشکر می‌کنم این را هم باید بگویم که ما را با نقد به موقع و خیرخواهانه یاری کنید.»

در پایان عباسی درباره نشست‌های جشنواره عنوان کرد:«نشست‌های جشنواره از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ برگزار می‌شود و سانس‌های ما از ۱۳ تا آخر شب برگزار می‌شود که به طور کلی چهار سانس خواهیم داشت.»