هنروتجربه:امروز یکشنبه ۲۳ مهر،از روزهای‌ پرخبر هنروتجربه در رسانه‌ها است.با هم این خبرها را مرور می‌کنیم.

شهرام مکری:روی دانشجوها و علاقه‌مندان جدی‌تر سینما برای دیدن «هجوم» حساب بازکرده‌ام
از روز گذشته که خبر موافقت شورای پروانه نمایش با فیلم «هجوم» شهرام مکری منتشر شد، این خبر بازتاب گسترده‌ای در میان رسانه‌ها داشت و ضمن اعلام این خبر روزنامه ها و خبرگزاری ها هم به سراغ شهرام مکری رفتند و با او گفت‌وگو کردند.از جمله روزنامه همشهری که در صفحه فرهنگی و هنری  گفت‌وگویی با این کارگردان منتشر کرده‌است. مکری در این گفت‌وگو درباره اکران این فیلم در گروه هنروتجربه می‌گوید:« براساس مصوبات شورای پروانه نمایش فیلم بدون تغییر و با همان زمان ۹۷دقیقه‌ای به نمایش درمی‌آید اما فقط در گروه هنروتجربه. راستش ما به‌دنبال اکران آزاد با سرگروه در سینماها بودیم اما ظاهرا بناست فیلم فقط در این گروه اکران شود. زمان اکران هم نیمه آبان خواهد بود.»

او درباره ساختار این فیلم هم توضیح می‌دهد:«هجوم نسبت به «ماهی و گربه» فیلم سخت‌تر و پیچیده‌تری است. من امیدوارم آنهایی که «ماهی و گربه» را دیده‌اند، سراغ «هجوم» هم بیایند چون خودم بیشتر روی دانشجوها و علاقه‌مندان جدی‌تر سینما برای دیدن «هجوم» حساب باز کرده‌ام. در واقع مخاطبانی که برای دیدن فیلمی ساده و سرراست به سینما می‌روند، از دیدن «هجوم» سرخورده خواهند شد.«هجوم» هم در محتوا و هم در ساختار شیوه‌ای متفاوت دارد. قصه چندلایه فیلم سبب می‌شود تماشاگر مدام سعی کند تا ایده‌های ذهنی خود را برای حل معمای فیلم مرور کند و این چالش در سراسر فیلم با تماشاگر خواهد بود.»

آغاز اکران «ائو/خانه» و معرفی فیلم‌های روی پرده هنروتجربه
 فیلم «اِئو» به کارگردانی اصغر یوسفی‌نژاد نیز از امروز اکران خود را در سینماهای گروه هنروتجربه آغاز کرده است. روزنامه آسمان آبی به همین بهانه گزارشی تهیه کرده و در این مطلب به معرفی آثار در حال اکران در گروه هنروتجربه پرداخته است.

در بخشی از این مطلب درباره «اِئو/خانه» می‌خوانیم: «فیلم «او» (خانه) به زبان ترکی، با ترکیبی از بازیگران تئاتر منطقه آذربایجان و نابازیگران در تبریز ساخته‌ شده است. انتخاب زبان ترکی برای فیلم به باورپذیری بیشتر فضای یک محله پایین شهر و خانواده‌ای از طبقات پایین جامعه کمک کرده است. علاوه بر این، خبری از بازیگران حرفه‌ای ناآشنا با گویش که می‌توانند به طور کل، یک فیلم را باور ناپذیرکنند، نیست. مخاطب، دیالوگ‌ها را از طریق زیرنویس فارسی دنبال می‌کند. انتخاب یک فضای پرتنش و  بازی‌های واقع‌گرایانه و پلان‌های طولانی، تصمیم پر از ریسکی برای یوسفی‌نژاد بوده است.»

بخش دیگری از این مطلب به معرفی فیلم «ویولونیست» از محمدعلی طالبی اختصاص دارد. در این قسمت آمده است: «طالبی «ویولونیست» را در سال ۱۳۹۵ مقابل دوربین برده است. این فیلم اولین نمایش خود را در جشنواره پوسان تجربه کرد و پس از آن در بخش غیررقابتی هنروتجربه سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. طالبی همچنین در نمایش فیلمش با حضور کودکان اعتراف کرد که خودش هم جزء کودکان کار بوده است.»

«یک قناری، یک کلاغ» عنوان فیلم دیگری است که در هنروتجربه در حال اکران است. این فیلم اولین تجربه اصغر عبداللهی در کارگردانی بوده است. در مطلب روزنامه آسمان‌آبی درباره این فیلم و کارگردانش آمده است: «اصغر عبداللهی، نامی آشنا در سینمای ایران است، اما آن‌هایی که او را می‌شناسند از تعلق خاطر او به ادبیات و هم‌نشینی‌اش با قصه‌نویسان و نمایشنامه‌نویسان ایرانی آگاه هستند. شاید همین وجه عبداللهی سبب شد او را نویسنده‌ای فرهیخته در سینمای ایران بشناسند، اما عبداللهی بیش از آثار ادبی‌اش فیلمنامه نوشته است. طنز غریبی است که فیلم‌نامه‌نویسی با این سابقه، نخستین فیلم بلند سینمایی‌اش از جشنواره فیلم فجر سال گذشته کنار گذاشته شد. داستان این فیلم در دوره‌ای از زمان می‌گذرد که برای مخاطب مشخص نیست.»

در این مطلب به فیلم «تمارض» نیز اشاره شده است. این فیلم در هفته آغازین اکرانش با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. نگارنده درباره این فیلم نوشته است: «این نخستین تجربه عبد آبست است. او که دانش‌آموخته رشته تئاتر است با فیلم «تمارض» در جشنواره‌های معتبری همچون جشنواره برلین، تورنتو و شانگهای حضور داشته است. قصه فیلم به گفته آبست از هشت شب شروع می‌شود و تا چهار صبح ادامه دارد، اما این مدت در سه تاریخ مختلف است؛ یکی سال ۱۳۶۲، دومی سال ۱۳۷۶ و بعدی سال ۱۳۹۵٫ کل فیلم در یک بلک‌باکس به رنگ سبز با بازیگرانی که کفش‌های آبی پوشیده‌اند، اجرا و فیلمبرداری شده است. «تمارض» به لحاظ حضور جشنواره‌ای موفق بوده است و جزء فیلم‌های شاخص گروه هنروتجربه در فصل پاییز است.»

مهران مهدویان:از فصل اکران «اگزما» راضی هستم
از دیگر اخبار مرتبط با گروه هنروتجربه می‌توان به گفت‌وگوی روزنامه صبا با مهران مهدویان کارگردان «اگزما» اشاره کرد. در بخشی از این گفت‌وگو مهدویان به زمان مناسب اکران فیلمش اشاره کرده و می‌گوید: «من از فصل اکران «اگزما» راضی هستم. به نظر من فصل پاییز و زمستان به دلیل خنک بودن هوا فصل بهتری برای تماشاگران است، اکران‌های گروه هنر‌و‌تجربه زمانش طولانی است، به‌همین‌خاطر مخاطب‌ها دستشان باز است که زمان مورد نظرشان را هماهنگ ‌کنند و به تماشای فیلم‌های مورد علاقه‌شان بنشینند، اما به‌طور کلی نسبت به محدود شدن اکران فیلمم فقط در گروه سینمایی هنر‌و‌تجربه ناراضی هستم و فکر می‌کنم این گروه، سینماهای محدود و سانس‌های محدودتر دارند، در شهرستان‌ها هم که خیلی وجود سینماها در این گروه کم است و مسلما به دلیل کم بودن سینما و محدودیت سانس‌ها بسیاری از تماشاگران دیدن این فیلم‌ها را از دست می‌دهند؛ کاش مسئولان بهای بیشتری به فیلم‌های هنر‌و‌تجربه بدهند و سینماها و سانس‌های بیشتری برای این فیلم‌ها در نظر بگیرند. همه سینماروهای حرفه‌ای شاهد هستند که بسیاری از فیلم‌ها در این گروه سینمایی فیلم‌های ارزشمندی هستند که ارزش وسیع‌تر دیده شدن را دارند.»

این کارگردان درباره گروه هنروتجربه و تجربه اکران فیلمش در این گروه ادامه می‌دهد: «فیلم‌های هنر‌و‌تجربه می‌توانند برای خودشان بین مردم جایی را باز کنند. قبلا مردم ما ثابت کردند فیلم‌بین حرفه‌ای هستند ولی مشکل این است که فیلم‌های هنر‌و‌تجربه خیلی اکران‌های محدود دارند و گاهی سینماگران هم دیدن این فیلم‌ها را از دست می‌دهند و به‌همین دلایل است که ممکن است اساسا فیلم‌بین‌های حرفه‌ای از اکران این فیلم‌ها مطلع نشوند. اگر ساز‌و‌کاری اندیشیده شود تا نظم بیشتری برای این اکران فیلم‌ها در نظر بگیرند، فیلم توسط افراد بیشتری دیده خواهد شد.»