هنروتجربه:سالن فردوس موزه سینما،شنبه شب(۲۲مهر) یکی از شلوغ‌ترین مراسم‌های آیین دیدار فیلم‌های گروه هنروتجربه را پشت سر گذاشت، شبی که بسیاری از علاقه‌مندان به فیلم‌های هنروتجربه برای حضور در مراسم آئین دیدار فیلم «یک قناری یک کلاغ» در آنجا حضور پیدا کرده بودند تا در کنار عوامل فیلم و برخی از بزرگان سینما و البته سیاست، به تماشای این اثر بنشینند، فیلمی که اصغر عبداللهی نویسندگی و کارگردانی آن را برعهده دارد و تهیه کننده‌اش نیز علی حضرتی است.

فیلم سینمایی «یک قناری یک کلاغ» اولین تجربه اصغر عبداللهی در زمینه کارگردانی سینماست، کسی که سینمادوستان پیش از این او را به عنوان یک فیلم‌نامه نویس و دستیار کارگردان مطرح در دنیای هنر هفتم می‌شناختند. هنگامه قاضیانی و حبیب رضایی بازیگران این فیلم هستند، بازیگرانی که نقش زن و شوهری را بازی می‌کنند که زندگی آن‌ها به خاطر غفلت مرد، با یک بحران بزرگ مواجه شده و همه منتظر واکنش زن به آن اتفاق هستند.

حضور پررنگ سلفی بگیران
محوطه مقابل سالن فردوس، خیلی زود و از ساعات ابتدایی شب، شلوغ شد و درحالی که قرار بود این مراسم از ساعت ۲۰ آغاز شود، عده زیادی پیش از این ساعت در آنجا حضور داشتند. به مرور و با بیشتر شدن جمعیت، چهره‌های مطرحی که در آن جمع دیده می‌شدند نیز زیادتر می‌شدند. به جز کارگردان و تهیه کننده، که معمولا پای ثابت مراسم آئین دیدار آثار هنروتجربه هستند، عوامل اصلی دیگر کار مثل تصویربردار، آهنگساز، صدابردار و طراح صحنه این اثر هم در محوطه حضور داشتند، البته محبوب‌ترین فرد این گروه که در مراسم آئین دیدار حضور داشت، کسی نبود جز هنگامه قاضیانی که خیل عظیمی از مراجعان به بخش‌های مختلف موزه سینما را به سمت سالن فردوس کشاند تا با او عکس یادگاری بگیرند.

انجمن چهره‌های محبوب
به جز عوامل فیلم اما چهره‌های مطرح زیادی در مراسم آئین دیدار این اثر حضور داشتند، افرادی چون کیومرث پوراحمد، رویا نونهالی و داریوش فرهنگ،احمد امینی، رامین حیدری فاروقی،مهری شیرازی،شادمهر راستین و…. از میان سینماگران و الیاس حضرتی و ابراهیم اصغر زاده میان چهره‌های سیاسی مطرح، جزء حاضران در مراسم بودند که بودن‌شان به شدت مورد توجه اهالی رسانه نیز قرار گرفته بود و هرازگاهی یک لنز دوربین حرکات آن‌ها را ثبت می‌کرد. به واسطه حضور این چهره‌های مطرح محوطه مقابل سالن خیلی زود شلوغ شد و ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه درب‌ها سالن برای حضور علاقه‌مندان به تماشای این اثر باز شد. باوجود باز شدن درب اما هنوز خیلی‌ها بیرون سالن ایستاده بودند و سرگرم گپ زدن بودند، به همین دلیل چند دقیقه‌ای طول کشید تا تمام حاضران وارد سالن شوند و روی صندلی‌ها قرار بگیرند

  

همه روی صحنه!
صندلی‌های سالن فردوس در عرض چند دقیقه کاملا پر شد و عده‌ای از کسانی که دیرتر داخل سالن شدند، بالاجبار در کنار دیوار ایستادند و ایستاده مراسم و البته اکران را پشت سر گذاشتند. علی حضرتی تهیه کننده این فیلم اولین کسی بود که با تشویق حاضرین در سالن به روی صحنه رفت، او عوامل فیلم را نیز دعوت کرد که در کنارش قرار بگیرند. اصغر عبداللهی کارگردان، هنگامه قاضیانی بازیگر، شورا کریمی آهنگساز، کیوان معتمدی مدیر فیلمبرداری، بابک اردلان صدابردار، سیامک کاری‌نژاد طراح صحنه و لباس و شروینه دیدنده دستیار و برنامه ریز کار عواملی بودند که به روی صحنه آمدند و با تشویق حضار مواجه شدند.

نوید پایان خوب
از بین حاضرین در صحنه، اصغر عبدالهی اولین کسی بود که میکروفون به دست شد و دقایقی را صحبت کرد، او پس از تشکر به خاطر حضور پرتعداد تماشاگران و پر شدن صندلی‌های سالن، صحبت‌هایش را این‌طور آغاز کرد: «اصلا نگران نیستم چون فیلم ما دوتا بازی درخشان از خانم قاضیانی و آقای رضایی دارد، یک طراحی صحنه خیلی خوب و فیلم‌برداری فوق العاده که شک ندارم از آن‌ها استقبال می‌کنید، و همین‌طور آهنگ بسیار زیبایی که برای آن ساخته شده. به همه پیشنهاد می‌کنم تا انتها از سر جایشان تکان نخورند، چون یک ترانه خوب در انتهای این کار داریم که حال همه را خوب می‌کند.»

و باتشکر از…
بعد از عبداللهی نوبت به قاضیانی رسید که دقایقی را با حاضران در سالن صحبت کند و از شرایط «یک قناری یک کلاغ» بگوید: «یک جمله هست که حتما باید بگویم، در روزهایی که سینما بدون تعارف کم‌کم در حالت روبه کماست، من پارسال تابستان سینما را تجربه کردم. تشخص، احترام از یک گروه محترم که حتی یکبار سر صحنه آن صدای بلند کسی شنیده نشد و همه روی کار خودشان متمرکز بودند. از تمام همکارانم که در کنار من ایستادند و تهیه کننده محترمی که نگذاشت یک بار صدای بلند سرصحنه شنیده شود، متشکرم کنم. البته به طور خاص باید از استاد بزرگ خودم آقای اصغر عبداللهی تشکر کنم، که برای قصه خودشان من را انتخاب کردند، چون واقعا سعادت را سال گذشته تجربه کردم.» قاضیانی البته بعد از این صحبت‌هایش و تشکرهایی که انجام داد، میکروفن را به دیگر عوامل فیلم سپرد و هرکدام از افرادی که روی صحنه بودند، چند ثانیه‌ای  صحبت کردند و اکثرا از حضور آن‌ها در سالن تشکر کردند. بعد از اتمام این صحبت‌ها و درحالی که عقربه‌های ساعت ۲۰:۴۵ دقیقه را نشان می‌داد، چراغ‌های سالن خاموش شد و همه آماده تماشای «یک قناری یک کلاغ» شدند.

عکس:یاسمن ظهورطلب