هنروتجربه: رییس‌جمهور منتخب جدید کره جنوبی، مون جه‌این، نظرش درباره استقلال جشنواره فیلم بوسان را اعلام کرد. او اولین رییس‌جمهوری نیست که از این رویداد سینمایی مهم بازدید می‌کند اما اولین کسی شد که یک سخنرانی رسمی را در تاریخ ۲۲ساله‌ این جشنواره ایراد کرد.

مون جه‌این در صحبت‌هایش گفت: «مدیر جشنواره، کانگ سویون و رییس آن، کیم دونگ‌هو، تصمیم بسیار دشواری گرفته‌اند تا پس از پایان این دوره از سمت‌های خود استعفا دهند به این امید که جشنواره دوباره به سامان برسد. امیدوارم جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان دوباره اعتبار خودش را به دست بیاورد.»

او در پاسخ به این‌که چه‌طور جشنواره می‌تواند اعتبارش را دوباره کسب کند، گفت: «خیلی ساده است. دولت مرکزی باید از استقلال این جشنواره پشتیبانی و حفاظت کند و دخالتی در تصمیم‌گیری‌های آن نداشته باشد. من قول می‌دهم این حمایت صورت خواهد گرفت و مزاحمتی هم از سوی دولت به وجود نخواهد آمد.»

جشنواره بوسان از سال ۲۰۱۴ و تصمیمی که برای نمایش مستند جنجالی «حقیقت نباید با کشتی سِوول غرق شود» گرفته شد، در آشوب فرو رفت چون فیلم با دیدگاه‌های سیاسی شهردار شهر هم‌خوانی نداشت. از آن زمان به بعد، مسئولان این شهر دو تن از بنیان‌گذاران جشنواره را از کار برکنار کردند و بودجه‌اش را هم کاهش دادند. اما این اتفاق باعث شد تا برخی انجمن‌ها و اتحادیه‌های صنعت فیلم‌سازی دست به تحریم جشنواره بزنند که به از دست رفتن اعتبار آن انجامید.

  • ورایتی