هنر و تجربه: جشنواره انستیتو فیلم آمریکا/ AFI اعلام کرد که درام آدم‌ربایی «همه پول‌های دنیا» (که هشتم دسامبر توسط سونی اکران می‌شود) با بازی مارک والبرگ، میشل ویلیامز و کوین اسپیسی،۱۶ نوامبر (۲۵ آبان)در اختتامیه‌ جشنواره نمایش داده می‌شود .

در این میان مراسم قدردانی هم برای کارگردان کهنه‌کار فیلم یعنی ریدلی اسکات تدارک دیده شده است. جشنواره انستیتو فیلم آمریکا معمولاً آخرین فیلم‌های مهم – را که می‌توانند به مراسم اسکار راه پیدا کنند – معرفی می‌کند و در سال‌های گذشته مثلاً از «سِلما» و «تک‌تیرانداز آمریکایی» رونمایی کرده است.

جکلین لیانگا در مقام رییس این رویداد سینمایی چنین گفته است:‌ «برای پنج دهه نگاه شگرف ریدلی اسکات به شهرها، جهان‌های نو، تاریخچه‌ها و علم نه‌فقط دستخوش تغییرهای لازم و به‌روز شده و سینما را تحت تأثیر خود قرار داده است بلکه فرهنگ ما را هم تغذیه کرده است. مایه‌ افتخار ماست که فرصت تجلیل از مقام هنری کارگردانی را خواهیم داشت که آثارش چنین تأثیر شگفت‌انگیزی بر فرهنگ سینما و واژه‌نامه‌ی سبک بصری در آن گذاشته است.»

ریدلی اسکات که سه بار برای فیلم‌های «سقوط بلک هاک»، «گلادیاتور» و «تلما و لوییز» نامزد اسکار کارگردانی شده بود، برای تهیه‌کنندگی «مریخی» چهارمین نامزدی‌اش در جوایز آکادمی را تجربه کرد. جشنواره انستیتو فیلم آمریکا از نهم تا شانزدهم نوامبر (۱۸ تا ۲۵ آبان) در هالیوود برگزار خواهد شد.

پیش از این اعلام شده بود که فیلم «مادبوند» به کارگردانی دی ریز (که توسط نتفلیکس تولید شده و از آثار محبوب جشنواره‌ای امسال بوده است) فیلم افتتاحیه است و نمایش و بررسی دوازده فیلم از رابرت آلتمن (۱۹۲۵-۲۰۰۶) در بخش بزرگداشت برگزار خواهد شد. در ضمن بخش «مؤلفان تازه و سینمای مستقل آمریکا» هم در نظر گرفته شده است.

ایندی‌وایر