هنر و تجربه:توماس آلفرسون از دشوارهای تولید فیلم جدید خود «آدم برفی» می‌گوید که از دیروز روانه‌ اکران عمومی شده است.

«آدم‌برفی» برای رسیدن به پرده نقره‌ای راه آسانی را پشت سر نگذاشته‌است. این اقتباس از رمان پرفروش یو نسبو، شاید ترکیب بازیگران چشمگیری شامل مایکل فاسبندر، ربکا فرگوسن، شارلوت گینزبورگ، کلویی سِویگنی و… و کارگردان توانمندی چون توماس آلفردسون (فرد درست را راه بده و تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس) را همراه خود داشته باشد اما تولیدش به‌هیچ‌وجه آسان نبود.

نسخه‌ نهایی این فیلم هم دو تدوین‌گر دارد و با این‌که اوایل سال جاری صحنه‌هایی از آن دوباره فیلم‌برداری شدند اما این طور به نظر می‌رسید که همه چیز به‌درستی کنار هم قرار نگرفته و پروژه دچار مشکلاتی بوده است،به‌ویژه که اولین نقدهایی که بر فیلم نوشته شده‌اند هم چندان مهربانانه نیستند.

در این شرایط آلفردسون از این موضوع خبر داده که ده تا پانزده درصد فیلم‌نامه اصلا جلوی دوربین نرفته است و این موضوع وقتی قرار است داستان معمایی یک قتل روایت شود بسیار مهم به نظر می‌آید: «زمان فیلم‌برداری ما در نروژ خیلی کوتاه بود و نتوانستیم کل داستان را فیلم‌برداری کنیم. از این رو وقتی پای تدوین نشستیم متوجه شدیم که بر خلاف تصور اولیه‌مان خیلی چیزها را کم داریم. درست مثل زمانی است که شما یک پازل بزرگ را درست می‌کنید و می‌بینید چند قطعه را ندارید و به خاطر همان‌ها نمی‌توانید کل تصویر را ببینید.» آلفردسون بی‌برنامگی تهیه‌کنندگان و ناتوانی آن‌ها از تأمین کامل هزینه‌های تولید را باعث این وضعیت می‌داند.

 

  • پلی‌لیست