هنروتجربه:اعلام اسامی فیلم‌های متقاضی شرکت در بخش‌ جایزه شهید آوینی و نمایش مستند پرتره«ناصر» از آخرین اخبار یازدهمین دوره جشنواره سینما حقیقت است.


به گزارش روابط عمومی این جشنواره، با پایان مهلت ارسال فیلم به دبیرخانه یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، کارگردانان ۱۳۳ فیلم مستند متقاضی شرکت در بخش ویژه‌ جایزه شهید آوینی این جشنواره شده‌اند.جایزه شهید آوینی ویژه‌ نمایش و تقدیر از فیلم‌های مستند منتخب حوزه‌ مقاومت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است که برای چهارمین سال متوالی به عنوان بخش‌ ویژه جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت برگزار می‌شود. از جمع ۱۳۳ اثر مستند ارائه شده به دبیرخانه جشنواره با موضوع جایزه شهید آوینی، ۷۷ فیلم مستند کوتاه (تا ۴۵ دقیقه) و ۵۶ فیلم مستند بلند (بالای ۴۵ دقیقه) هستند.ترکیب موضوعی این ۱۳۳ فیلم نیز به این شرح است: مستندهای انقلاب اسلامی ۳۷ فیلم، مستندهای دفاع مقدس: ۵۱ فیلم، مستندهای مقاومت ۴۵ فیلم.

در میان اسامی فیلم‌های متقاضی شرکت در بخش جایزه شهید آوینی نام مستندهایی  چون «بانو خدیجه ثقفی» (مصطفی رزاق‌کریمی)، «ترور سرچشمه» (محمدحسین مهدویان)،«کویرس وطن کوچک من» (سعید صادقی) و…دیده می‌شود.

جایزه شهید آوینی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، از هیات انتخاب و داوری مجزایی برخوردار است و جایزه‌ برگزیدگان این بخش هم تندیس شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۰ و ۱۰۰ میلیون ریال برای کارگردانان دو فیلم مستند بلند و کوتاه برگزیده‌ هیات داوری است که در آیین پایانی جشنواره، به برگزیدگان اهدا می‌شود.جایزه ویژه هیات داوران و جایزه دبیر جشنواره نیز از دیگر جوایز این بخش موضوعی جشنواره سینماحقیقت است.

دیگر خبر این جشنواره نیز نمایش مستند بلند «ناصر» در بخش پرتره یازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت است.

 این مستند زندگی و آثار جرج ناصر یکی از مهم‌ترین سینماگران لبنان و جهان عرب را به تصویر می‌کشد. جرج ناصر که در دانشگاه «UCLA» در رشته سینما تحصیل کرد در بازگشت به کشورش کوشید تا پایه‌گذار سینمای ملی شود.او  از فیلم‌سازان پیشرو سینمای حرفه‌ای لبنان و در کنار یوسف شاهین مصری از نخستین سینماگران جهان عرب است که در دنیای سینما با ساخت آثاری واقع‌گرا و بومی به شهرت رسید. نخستین فیلم بلند او «به‌سوی ناشناخته» محصول سال ۱۹۵۷ و نخستین فیلم تاریخ سینمای لبنان به شمار می‌رود که در دهمین دوره جشنواره فیلم کن فرانسه در بخش مسابقه پذیرفته شد. امسال این فیلم پس از شصت سال بازسازی و نسخه ترمیم شده آن در بخش فیلم‌های کلاسیک کن نمایش داده شد.