هنروتجربه: دیوید فینچر مثل خیلی از فیلم‌سازان دیگر، تقریبا تا پای کارگردانی یکی از فیلم‌های مجموعه‌ی «جنگ‌های ستاره‌ای» پیش رفته بود.

کارگردان فیلم‌های درخشان «هفت» و «شبکه‌ اجتماعی» مدت‌ها پیش از این‌که جی.جی. آبرامز از راه برسد و روی صندلی کارگردانی «جنگ‌های ستاره‌ای» بنشیند، برای احیای این فرنچایز در نظر گرفته شده بود. اما دست‌آخر علاقه‌اش به این پروژه(ها) را از دست داد. فینچر در گفت‌وگوی تازه‌ای با «امپایر» به دو دلیلش برای انصراف از این پروژه اشاره کرده است که فشار مالی و سوءاستفاده از هریسن فورد و کری فیشر بوده‌اند.

او موضوع را چنین توضیح داده است: «سطح کار به‌کل عوض شده است. یکی از مسائلی که باید در این پروژه تحمل می‌کردم سوءاستفاده از هریسن فورد و کری فیشر در چنین داستانی بود که همه در آن با هم شوخی می‌کنند!… وضعیت مالی پروژه هم چندان روشن نبود و می‌توانست به یک بحران مالی ختم شود… شما در هر پروژه‌ای که وارد می‌شوید باید تکلیف خودتان را روشن کنید و از این موضوع مطمئن شوید که این واقعاً همان کاری است که می‌خواهید انجامش دهید؛ فراموش نکنید که دو سال از زندگی‌تان پای هر پروژه می‌رود و روزی چهارده ساعت و هفت روز هفته باید کار کنید.»

تا امروز کارگردانان مختلفی از جمله فیل لرد، کریستوفر میلر، جاش ترنک و کالین تروورو برای کارگردانی قسمت‌های مختلف نسل جدید فیلم‌های «جنگ‌های ستاره‌ای» در نظر گرفته شدند اما در نهایت یا خودشان پروژه را ترک کردند یا اخراج شدند!

  • ایندی‌وایر