هنروتجربه: سینمای ترکیه این روزها در عرصه‌ جشنواره‌های بین‌المللی حضور ثابتی دارد و جدیدترین نمایندگانش فیلم‌ اولی‌ها بوده‌اند مانند «برافروختن»/ Inflame» به کارگردانی سیلان اوزجلیک با محوریت سانسور رسانه‌ای که در جشنواره برلین ۲۰۱۷ حضور داشت یا درام دیستوپیایی «خلیج» ساخته‌ امر یکسان که در جشنواره ونیز روی پرده رفت.

اندر اوزکاهرامان یکی دیگر از این فیلم‌ اولی‌هاست که به‌تازگی نخستین اثر بلندش با نام «جوجه اردک زشت»  نمایش جهانی‌اش را با حضور در بخش رقابتی جشنواره فیلم آنتالیا آغاز کرده است. این کارگردان تازه‌وارد پیش از ورود به عرصه‌ فیلم‌نامه‌نویسی و در نهایت کارگردانی مستند کوتاهی با نام «کمدینی رنجید» (۲۰۱۵)، سال‌ها به عنوان نویسنده‌ی= رمان‌های گرافیکی و کاریکاتوریست برای مجله‌ طنز برجسته‌ «لی‌مان» ترکیه کار کرد.

«جوجه اردک زشت» به نویسندگی و کارگردانی اندر اوزکاهرامان، درامی است که آرزوی یک زن جوان برای جراحی زیبایی را با کشمکش کردها و ترک‌ها درهم آمیخته است! این کارگردان درباره فیلمش گفته است: «در سرزمینی که فرهنگ فداکاری برای آرمان‌های سیاسی مرسوم است، ایده‌ جست‌وجوی دختری جوان ، برای من حکم سفری هیجان‌انگیز را داشت؛ دقیقاً همان طوری که شخصیت این داستان نمی‌تواند در برابر میل خود به زیبایی مقاومت کند و رؤیای خود را دنبال می‌کند.»

  • ورایتی