هنر و تجربه: معدود بازی‌هایی هستند که به اندازه‌ی حضور آنتونی هاپکینز در نقش هانیبال لکتر در «سکوت بره‌ها»ی جاناتان دمی جایگاه ویژه و فراموش‌نشدنی در تاریخ سینما داشته باشند.

هاپکینز فقط حدود پانزده دقیقه در این فیلم دوساعته دیده می‌شود، با این وجود آرامش تهدیدآمیز و نگاه‌های خیره‌ی هراس‌انگیزش، به‌قدری مؤثر و وحشتناک هستند که او از کتاب‌های تاریخ سینما سر درآورده است. «سکوت بره‌ها» ماه آینده دوباره در سینماهای انگلیس روی پرده خواهد رفت که این اتفاق مدیون تلاش انستیتو فیلم بریتانیا و ترمیم نسخه‌ای با کیفیت ۴k از این فیلم است.

در این فیلم جودی فاستر جوان در نقش یک مأمور اف‌بی‌آی با نام کلِریس استارلینگ بازی کرده است که جست‌وجویش برای به دام انداختن قاتل زنجیره‌ای جامعه‌ستیزی به اسم بوفالو بیل، به گفت‌وگویش با دکتر روانپزشک هانیبال لکتر منجر می‌شود که بسیار باهوش و خطرناک است؛ و این در شرایطی است که کلریس نمی‌داند دکتر لکتر چه خواب‌وخیالی برای او دارد.

«سکوت بره‌ها» در هر پنج رشته‌ی اصلی جوایز آکادمی، برنده‌ی تندیس طلایی اسکار شد: بهترین فیلم، کارگردانی، فیلم‌نامه اقتباسی، بازیگر مرد اصلی و بازیگر زن اصلی. در ضمن «سکوت بره‌ها» تنها فیلم ترسناکی است که جایزه اصلی آکادمی را به دست آورده است. اکران فیلم در انگستان از سوم نوامبر (دوازده آبان) آغاز خواهد شد.

  • ایندی‌وایر