هنروتجربه: آکادمی علوم و هنرهای سینمایی دیروز اعلام کرد که ۱۷۰ فیلم برای بررسی و شرکت در رقابت اسکار مستندهای بلند به آکادمی معرفی شده‌اند.

در بین مستندهای معرفی‌شده عنوان‌هایی مانند «شهر اشباح»، «فریادهایی از سوریه»، «چهره‌ها مکان‌ها» و «کِدی» دیده می‌شوند که تا این‌جا حسابی تحسین شده‌اند و در محافل مختلف هنری و جشنواره‌ها افتخارهایی را به دست آورده‌اند. در سوی دیگر، بعضی از عنوان‌ها نیز هنوز در شهرهای نیویورک و لس‌آنجلس روی پرده نرفته‌اند که این موضوع از لازمه‌های حضورشان در این بخش است. البته که این قاعده‌ اکران، فقط یکی از ویژگی‌های است که این فیلم‌ها برای راهیابی و بررسی نهایی در شاخه بهترین مستند بلند جوایز آکادمی باید از آن بهره‌مند باشند.

طبق معمول دو ماه دیگر در دسامبر فهرست کوتاهی از پانزده مستند اعلام خواهد شد که نامزدهای نهایی را در بر می‌گیرد. در مراسم اسکار امسال، ازرا ادلمن برای مستند «او. ج.: ساخت آمریکا» برنده تندیس طلایی شد؛ که نکته‌جالب آن تعلق گرفتن این جایزه به یک مجموعه‌ تلویزیونی بود البته پس از اعتراض‌های گسترده، آکادمی قانون جدیدی را اضافه کرد که طبق آن چنین فیلم‌های چندبخشی‌ای از این پس نمی‌توانند در این بخش شرکت کنند.

  • ورایتی