هنر و تجربه: فیلم‌های ترسناک موفق اغلب صاحب دنباله‌هایی شده‌اند. در این میان یکی از استثناهای قابل توجه، فیلم مستقل ادگار رایت با نام «شان مردگان» است که پس از سیزده سال هنوز دنباله‌ای بر آن ساخته نشده است.

جالب این‌که سایمن پگ – بازیگر و نویسنده‌ی این فیلم انگلیسی موفق – در گفت‌وگوی تازه‌اش با «انترتینمنت ویکلی» گفته است که زمانی طرح فیلم‌نامه‌ای با نام «از گرگ‌ومیش تا شان» را به عنوان دنباله‌ای بر «شان مردگان» نوشت اما چندان جدی نبود و در نهایت راه به جایی نبرد: «داستان درباره شان و اد بود که به طریقی از ادینبورگ سر درمی‌آوردند. درست یادم نیست. فقط همین را بگویم که مسخره بود. در واقع یک شوخی بود نه مثل یک کار جدی .»

پگ توضیح‌هایش را این طور کامل می‌کند: «ادگار فکر می‌کرد اگر داستان را ادامه دهیم و دنباله‌ای بسازیم، تجربه‌ی جالبی خواهد شد، البته با حضور خون‌آشام‌ها. اما کارمان از حد حرف‌های خودمانی و نسخه‌ای که گفتم جلوتر نرفت.» ادگار رایت هم می‌گوید این تنها ایده‌ی نیمه‌جدی برای ساختن این دنباله نبود: «یک بار هم درباره دنباله‌ای فکر کردیم که پای جهان‌های موازی در داستانش به میان می‌آمد. همه چیز با زامبی‌ها شروع می‌شد اما در ادامه مسیر روایت تغییر می‌کرد.»

  • ایندی‌وایر