هنر و تجربه: هجده روز از نمایش عمومی «بلید رانر ۲۰۴۹» اثر دُنی ویلنِو می‌گذرد اما فروش داخلی ۷۵ میلیون دلار و فروش جهانی ۲۰۰ میلیون دلار برای آن به دست آمده است.

این آمار فروش برای فیلمی که مدت‌هاست سینمادوستان منتظرش هستند و در ادامه‌ی اثر کلاسیک ریدلی اسکات محصول ۱۹۸۳ ساخته شده و با نقدهای تحسین‌آمیز عموم منتقدان هم مواجه شده است، واقعاً ناامیدکننده است و جای تعجب هم دارد. با این وضعیت، «بلید رانر ۲۰۴۹» که هزینه‌های تولید، بازاریابی و پخش آن حدود ۲۵۰ میلیون دلار شده است، خیلی جا دارد تا دست‌کم به مرز سربه‌سر شدن هزینه‌هایش برسد!

در این شرایط «بلید رانر ۲۰۴۹» که از دیروز ۲۷ اکتبر در آخرین بازارهای سینمایی مهم جهان یعنی کشورهای چین و ژاپن هم روی پرده رفته است، شاید در جست‌وجوی نجات در لحظه‌ی آخرست؛ که البته چندان محتمل به نظر نمی‌رسد. با این حال سابقه‌ی اکران فیلم‌های علمی‌خیالی فناوری‌محور در چین چندان هم بد نبوده است. به عنوان مثال، «جنگ برای سیاره‌ی میمون‌ها» در چین حدود ۱۱۲ میلیون دلار فروخت که ۷۵ درصد از فروشش در سینماها بود! و همین طور «تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه» که در چین ۲۲۹ میلیون دلار فروش کرد که صد میلیون بالاتر از فروش داخلی‌اش در آمریکای شمالی بود.

البته بازار سینمایی ژاپن تا این حد پُربار نیست؛ «تبدیل‌شوندگان…» پانزده میلیون دلار عایدی داشت و «جنگ…» با فروشی کم‌تر از سه میلیون ناکام ماند. «بیگانه: کاوِنِنت» هم در چین به فروشی ۴۶ میلیون دلاری دست یافت که باز هم بهتر از فروش بدش در ایالات متحده بود! به هر حال بهترین امید به موفقیت این فیلم در گیشه‌ی سینماهای چین و ژاپن به خاطر حضور راین گاسلینگ در نقش اصلی است که باعث شد «لالا لند» به‌ترتیب به فروش‌های غافلگیرکننده‌ی ۳۶ و ۳۸ میلیون دلار دست یابد.

اما یکی از موضوع‌هایی که باعث می‌شود دست از این خوش‌بینی‌ها درباره عملکرد «بلید رانر ۲۰۴۹» در سینماهای چین و ژاپن برداریم، فروش افتتاحیه‌ی ناامیدکننده‌ی آن در سینماهای کره جنوبی است که هفته‌ی گذشته فقط یک میلیون و هفتصد هزار دلار فروش کرد؛ بازاری که «لالا لند» با فروشی ۲۵ میلیون دلاری آن را ترک کرده بود (و سومین فیلم پرفروش آمریکایی در سال ۲۰۱۶ شده بود). البته که تماشاگران این کشورها ذائقه‌های مشترکی ندارند اما اغلب وقت‌ها الگوهای فروش مشابه یکدیگر است.

با وجود این، اگر کره جنوبی را هم استثنا تصور کنیم و چین و ژاپن بازارهای خوبی برای «بلید رانر ۲۰۴۹» باشند، باز هم این دنباله به‌سختی می‌تواند به مرز فروش سیصد میلیون دلار برسد، به‌خصوص با در نظر گرفتن قرارداد خاص اکرانش در چین.

ایندی‌وایر •