هنروتجربه: مکس فون سیدو جایزه یک عمر فعالیت هنری امسال را از انجمن منتقدان فیلم لس‌آنجلس دریافت می‌کند. این جایزه در جریان مراسم شام سیزده ژانویه(۲۳ دی) در هتلی در کالیفرنیا اهدا می‌شود.

برندگان سایر جایزه‌های مهم توسط اعضا در روز سوم دسامبر مشخص خواهند شد. کلادیا پوگ که از منتقدان قدیمی و مطرح است به عنوان رییس این انجمن درباره این تصمیم چنین توضیح داده است: «ما مفتخریم که امسال جایزه دستاورد هنری را به چنین بازیگر بزرگ و بااستعدادی تقدیم می‌کنیم. او در طول شش دهه فعالیت‌های سینمایی‌اش بر پرده نقره‌ای حکمفرمایی کرده است و در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین بازیگران در قید حیات سینماست. او در میان بیش از صد نقشی که بازی کرده، شخصیت‌های بسیار متنوعی را جان بخشیده است، از آدم‌کش و پادشاه بگیرید تا جن‌گیر و شیطان و عیسی مسیح. علاوه بر این، او به زبان‌های مختلف به این شخصیت‌ها جان داده و با فیلم‌سازانی از سراسر جهان مانند اینگمار برگمان، برتران تاورنیه، سیدنی پولاک، پنی مارشال، مارتین اسکورسیزی و ویم وندرس همکاری کرده است.»

فون سیدو در سال ۲۰۱۱ برای بازی در درام «خیلی بلند و بسیار نزدیک» و در سال ۱۹۸۷ برای «پله فاتح» نامزد جایزه اسکار شد. این بازیگر ۸۸ ساله سوئدی‌الاصل سال آینده در فیلم «کورسک» به کارگردانی توماس وینتربرگ دیده می‌شود که لئا سیدو و کالین فرث هم در آن بازی کرده‌اند.

  • ورایتی