هنر و تجربه: کمپانی «بلوم» متعلق به الکس والتن و کن کائو در مراحل اولیه مذاکره برای خرید حقوق فروش بین‌المللی فیلم «سایه» است؛ فیلمی که جدیدترین درام تاریخی کارگردان مطرح چینی ژانگ ییمو است که فیلم‌های «قهرمان» و «دیوار بزرگ» را در کارنامه دارد.

این فیلم که داستانش در سه قلمرو پادشاهی جریان دارد، از ماه مارس جلوی دوربین رفت و در ژوییه فیلم‌برداری‌اش به پایان رسید. «سایه» که یکی از فیلم‌های مهم اکران سال آینده‌ی میلادی خواهد بود، توسط ییمو و وِی لی نوشته شده است و ستارگانی چون دنگ چائو، سان لی، ژنگ کای، گوان ژیائوتونگ، وانگ چیانیوئن، وو لِی و وانگ جینگچو در آن ایفای نقش کرده‌اند.

ژانگ ییموی ۶۷ ساله که علاوه بر نویسندگی و کارگردانی، تهیه‌کننده و بازیگر هم هست و پیش‌تر فیلم‌بردار هم بوده، در زمره‌ی نسل پنجم فیلم‌سازان چینی قرار می‌گیرد که اولین فیلمش با نام «سورگم سرخ»/ «ذرت سرخ» را در سال ۱۹۸۷ ساخت. او جوایز و نامزدی‌های بسیار زیادی در کارنامه دارد که از آن جمله می‌توان به سه بار نامزدی اسکار بهترین فیلم خارجی زبان برای فیلم‌های زیر اشاره کرد: «جو دو» (۱۹۹۰؛ که اولین فیلم چینی‌ای است که نامزد این جایزه شد)، «فانوس قرمز را برافراز» (۱۹۹۱) و «قهرمان» (۲۰۰۳).

  • ورایتی