هنروتجربه، رضا حسینی: احتمالاً بزرگ‌ترین فیلم گیشه‌ ماه آینده «جنگ‌های ستاره‌ای: آخرین جِدای» خواهد بود اما کنجکاوی‌برانگیزترین فیلم برای سینمادوستان سراسر جهان، بی‌شک «جامه شبح»/ Phantom Thread است.

پل تامس اندرسن بالأخره چندی پیش با اولین پیش‌پرده‌ فیلم، از جدیدترین اثرش رونمایی کرد و حالا می‌دانیم که دنیل دی‌لوییس در نقش رینولدز وودکاک بازی کرده است؛ یک طراح مُد در لندن دهه‌ ۱۹۵۰ که عشق، ناگهان وارد زندگی مجردی‌اش می‌شود. با این حال و همان طور که از فیلمی به کارگردانی اندرسن صاحبِ سبک برمی‌آید، این فقط بخش کوچکی از دنیای داستانی/ سینمایی‌ای است که علاقه‌مندان باید انتظارش را داشته باشند.

اندرسن در گفت‌وگوی تازه‌اش با «انترتینمنت ویکلی» در این باره چنین توضیح داده است: «این فیلم یک داستان عاشقانه‌ متعارف نیست و بی‌تردید نمونه‌ خاص‌تر و عجیب‌وغریب‌تری است. فیلم‌سازان زیادی سعی کردند فیلمی مانند «ربکا» (آلفرد هیچکاک) بسازند ولی ناکام ماندند؛ من هم احتمالاً نفر بعدی خواهم بود. اما به هر حال این فیلم داستان متفاوتی دارد. من طرفدار پروپاقرص آن فیلم‌های عاشقانه‌ی عظیم گوتیک هستم که استادان قدیم جهان سینما سراغ‌شان می‌رفتند. موضوعی که درباره این داستان‌های عاشقانه دوست دارم، تعلیق و هیجانی است که در آن‌ها وجود دارد. تعلیق تمام‌عیار در کنار داستانی عاشقانه، یک ترکیب جذاب است.»

اندرسن چنین ادامه می‌دهد: «…فکر می‌کنم خیلی‌ها با این موضوع موافق هستند که دوران اوج طراحی لباس‌های زنانه، اوایل تا اواسط دهه‌ ۱۹۵۰ است. هنوز لباس‌های زیبای زیادی از آن دوران هستند که به آن‌ها ارجاع می‌شود، درباره‌شان حرف می‌زنند و تحسین‌شان می‌کنند… در این شرایط همکاری با دنیل دی‌لوییس هم بود که مدت‌ها بود نقش یک شخصیت انگلیسی را بازی نکرده بود… در ضمن من تازه فیلمی با شخصیت‌های هیپی کثیف، با صورت‌های اصلاح‌نکرده و… ساخته بودم و زمانی که بحث این پروژه به میان آمد، گفتم چه خوب که فیلمی هم درباره آدم‌های تروتمیز و تجمل‌گرا بسازم.»

وقتی در فصل بهار فیلم‌برداری به پایان رسید، خیلی‌ها فکر کردند «جامه شبح» به جشنواره‌های پاییز می‌رسد اما این اتفاق نیفتاد. اندرسن در این خصوص می‌گوید: «…این نتیجه‌ انتخاب ما نبود. فیلم‌برداری در ماه آوریل به پایان رسید و ما مراحل پس از تولید را آغاز کردیم. ما فیلم را درست در زمانی که مقرر شده است به پایان می‌رسانیم تا طبق برنامه نمایش داده شود. در واقع فرصتی نبود که در جشنواره‌هایی مانند نیویورک، ونیز یا تورنتو شرکت کنیم. این فیلم، خیلی ساده، هنوز کارش به پایان نرسیده است.»

اندرسن در ادامه‌ حرف‌هایش موضوع دیگری را روشن کرده است که پیش از این خلاف آن گزارش شده بود: «این اشتباه است که بگوییم مدیر فیلم‌برداری این فیلم بوده‌ام. من فقط با گروهی از فیلم‌برداران در چند فیلم آخرم و پروژه‌های جانبی کوچک‌تر کار کردم. در انگلیس هم اوضاع به گونه‌ای پیش رفت که ما توانستیم بدون یک مدیر فیلم‌برداری رسمی کار را پیش ببریم؛ کسانی که معمولاً با آن‌ها کار می‌کنم در دسترس نبودند و این طور شد که کار را گروهی پیش بردیم. می‌دانم چه‌طور دوربین را در جهتی به‌خوبی قرار بدهم و چیزهای دیگری را هم می‌دانم، اما یک مدیر فیلم‌برداری نیستم.»

«جامه شبح» ۲۵ دسامبر (۴ دی) اکران خواهد شد.

  • پلی‌لیست