هنر و تجربه: جشنواره انستیتو فیلم آمریکا درام زندگینامه‌ای «بازی مالی» به کارگردانی ارون سورکین و با بازی جسیکا چستین را جایگزین «همه پول‌های جهان» (ریدلی اسکات) کرد که پیش از این به عنوان فیلم اختتامیه اعلام شده بود و قرار بود اولین نمایش جهانی‌اش را ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) تجربه کند.

این اتفاق در پی اتهام‌های کوین اسپیسی مبنی بر آزار جنسی برخی بازیگران می‌افتد که پیش از این تبعات زیادی را برای این فیلم و بازیگر سرشناس آن در پی داشته است. در واقع جشنواره انستیتو فیلم آمریکا این خبر را شش روز بعد از اقدام کمپانی «سونی پیکچرز» در بیرون کشیدن فیلم از این جشنواره اعلام کرد. در ضمن همان طور که می‌دانید ریدلی اسکاتِ کارگردان هم قصد دارد به صورت دیجیتال تصاویر بازی کوین اسپیسی در قالب شخصیت جان پل گتی را با بازی کریستوفر پلامر در این نقش جایگزین کند که طبق جدیدترین برآوردهای مالی، بیش از ده میلیون دلار هزینه‌ اضافی برای این پروژه در پی خواهد داشت اما در نهایت منجر به نجات این پروژه خواهد شد.

«بازی مالی» اولین تجربه کارگردانی ارون سورکین است که فیلم‌نامه‌های تحسین‌شده‌ آثار برجسته‌ای مانند «شبکه اجتماعی» (دیوید فینچر، ۲۰۱۰)، «مانیبال» (بنت میلر، ۲۰۱۱) و «استیو جابز» (دنی بویل، ۲۰۱۵) را در کارنامه دارد. ادریس البا، کوین کاستنر، مایکل سِرا، براین دارسی جیمز و کریس اوداود از دیگر بازیگران «بازی مالی» هستند که دو ماه پیش در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو اولین نمایش جهانی‌اش را پشت سر گذاشت و با تحسین عموم منتقدان روبه‌رو شد.

  • ورایتی