هنر و تجربه: سال گذشته بازار انیمیشن ژاپن که با موفقیت چشمگیر «نام تو» و فروش‌های بین‌المللی‌اش همراه شد، برای نخستین بار از مرز فروش دو تریلیون ین (۱۷ میلیارد و ۷۰۰ هزار میلیون دلار) عبور کرد.

انجمن انیمیشن ژاپن (AJA) در گزارش و مطالعه‌ی سالانه از صنعت سینمای کشورش اعلام کرد که بازار با رشدی نزدیک به ده درصد همراه بوده است و فروش یک تریلیون و ۸۲۰ میلیارد ینی سال ۲۰۱۵ در سال گذشته از مرز دو تریلیون عبور کرد. در سال ۲۰۱۴ هم بازار انیمیشن این کشور به فروش یک تریلیون و ۶۳۰ میلیارد ین رسیده بود. این انجمن از سال ۲۰۰۹ مطالعه‌اش را شروع کرده است و بررسی جدیدش شامل مطالعه‌ی تقریباً صد تولید انیمیشن از ژانویه تا دسامبر ۲۰۱۶ است.

این مطالعه بر اساس بررسی نُه دسته‌بندی مختلف حاصل شده است از جمله انیمیشن‌های تلویزیونی، سینمایی، ویدئویی، پخش‌های آنلاین، کالاهای تجاری، محصولات سرگرمی زنده، فروش‌های بین‌المللی و… درآمد گیشه‌ی ژاپن در سال ۲۰۱۶ به رقم ۶۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ین رسید و فیلم‌های «نام تو» و «در این گوشه‌ی دنیا» موفقیت‌های بزرگ آن بودند. این مبلغ هم در مقایسه با سال گذشته‌ی میلادی، بیش از ۴۱ درصد افزایش داشته است. علاوه بر این، فروش‌های بین‌المللی با بیش از ۳۱ درصد و محصولات سرگرمی زنده با نزدیک به ۳۰ درصد رشد همراه شدند.

  • ورایتی