هنر و تجربه: طبق اعلام منابع خبری دولتی چین، روز دوشنبه درآمد گیشه سینماهای این کشور از مرز پنجاه میلیارد رِنمینبی گذشت؛ رقمی معادل هفت میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار که رکورد جدیدی را در صنعت سینمای این کشور به جا گذاشت.

این رقم که توسط «سیستم مدیریت اطلاعات جامع فروش بلیت سینمای ملی» اعلام شده است، نشان می‌دهد که تجدید حیات دوباره سینمای چین به راه خودش ادامه می‌دهد. فروش سال ۲۰۱۷ مدتی بود که از فروش کل سال گذشته‌ی میلادی با مجموع  ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون رِنمینبی عبور کرده بود و رشدی پانزده درصدی را هم نشان می‌داد. البته این میزان رشد با رشد خیره‌کننده‌ی ۴۹ درصدی در سال ۲۰۱۵ قابل مقایسه نیست اما در قیاس با سال گذشته که انگار رشد سینماهای چین بر خلاف تمام پیش‌بینی‌ها و به گونه‌ای غیرمنتظره و شوک‌آور متوقف شد، امیدوارکننده است.

پیش از احیای صنعت سینمای چین در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲، درآمد گیشه‌ی این کشور کم‌تر از یک میلیون رِنمینبی بود. به هر حال طبق آمار و ارقام جدید، فیلم‌های چینی ۵۲ درصد از سهم بازار سینمایی سرزمین‌شان را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان، ۷۸ فیلم چینی به فروشی بیش از صد میلیون رِنمینبی (پانزده میلیون دلار) دست یافته‌اند.

موفق‌ترین فیلم امسال «جنگ‌جویان گرگ۲» است که به‌راحتی از «سریع و سرسام‌آور۸» پیشی گرفت.

  • ورایتی