هنروتجربه: یازدهمین جشنواره سینماحقیقت با نمایش مستند «بانو قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی افتتاح می‌شود.

«بانو قدس ایران» مستندی درباره زندگی همسر امام خمینی‌(ره) است که در موسسه فرهنگی و هنری عروج فیلم و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه و تولید شده است.

مصطفی رزاق‌کریمی درباره روند تولید این فیلم مستند که به بخش مسابقه ملی مستندهای بلند و جایزه شهید آوینی یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت نیز راه یافته است، توضیح داد: «بانو خدیجه ثقفی بیش ۶۰ سال با امام زندگی کرد و این فیلم درباره‌ زندگی او از زمان تولد تا مرگ است. بانو خدیجه ثقفی از سن ۱۶ سالگی با امام خمینی‌(ره) ازدواج کردند و نقطه عطف فیلم دوران زندگی مشترک ایشان با امام تا هنگام فوت‌ است. ضمن این که منسوبین درجه اول این خانواده در فیلم حضور دارند و درباره‌ بانو خدیجه ثقفی صحبت می‌کنند.»

این مستندساز پیرامون مدت زمان ساخت مستند «بانو قدس ایران» گفت: «ساخت این فیلم دو سال زمان برد و مرحله پژوهش آن به مدت یک سال و سه ماه و طی دوره‌های مختلف انجام شد. سناریوی این فیلم مستند هم در ارتباط مستقیم با موسسه نشر آثار امام و همچنین خانواده امام خمینی‌(ره) تنظیم شد.»

این مستند ۸۰ دقیقه‌ای محصول موسسه عروج فیلم است که با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، صندوق اعتباری هنر و موسسه تبلیغاتی خورشید جماران تولید شده است و برای نخستین بار در یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت نمایش داده می شود.