هنر و تجربه: جفری راش بازیگر استرالیایی برنده جوایز اسکار و گلدن گلوب از مقام خود به عنوان رییس آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی استرالیا استعفا داد. این اتفاق در پی اتهام‌هایی روی داد که اوایل هفته‌ی جاری به دلیل رفتارهای نامناسب به او وارد شد.

راش که یکی از مشهورترین و موفق‌ترین بازیگران سینمای جهان است به خاطر بازی در فیلم‌های «سخنرانی پادشاه»، «دزدان دریایی کارائیب» و «شکسپیر عاشق» برای عموم تماشاگران سراسر جهان شناخته می‌شود. اولین اتهام‌ها در روز چهارشنبه مطرح شدند که «سیدنی تیئاتر کامپِنی» آشکار کرد که دو سال پیش، پس از حضور راش در نمایش «شاه لیر» شکایتی دریافت کرده بود.

در این میان، راش «سیدنی تیئاتر کامپِنی» را به لکه‌دار کردن اسمش متهم کرد؛ اما در پی رسوایی هاروی واینستین و دیگر اتهام‌های جنسی که در هالیوود و صنعت سرگرمی مطرح شدند، انکارهای این بازیگر هم نتوانست توفان به‌پاشده را فرو بنشاند و وی مجبور شد از آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی استرالیا استعفا بدهد.

این اتفاق ناخوشایند در بدترین زمان ممکن روی داد چون آکادمی فوق دو روز دیگر یعنی دوشنبه (چهارم دسامبر) برنامه نهار جوایز سالانه‌اش را تجربه خواهد کرد و هفتمین دوره از جوایز این آکادمی هم دو روز پس از آن یعنی چهارشنبه برگزار خواهد شد. جفری راش تا امروز چهار بار نامزد جایزه اسکار شده و یک بار تندیس طلایی بهترین بازیگر مرد اصلی را برای «درخشش» (اسکات هیکس، ۱۹۹۶) برنده شد. او در سال ۲۰۰۹ هم جایزه دستاورد فعالیت‌های هنری را از انستیتو فیلم آمریکا دریافت کرد.

  • ورایتی