هنر و تجربه، ترجمه مریم شاه‌پوری: نامزدهای اولین دوره از جوایز سالانه «انجمن منتقدان فیلم آنلاین لس‌آنجلس» (LAOFCS) به‌تازگی اعلام شده‌اند و علاوه بر حضور ده فیلم در دسته‌ی بهترین فیلم، بیش از چهل اثر در سایر رشته‌ها نامزد شده‌اند. اما حرکت جالب در انتخاب نامزدهای این انجمن نورسیده، در تقسیم گروه بهترین کارگردان، به دو دسته‌ی بهترین زنان و بهترین مردان کارگردان صورت گرفته است!

اسکات مانتز در مقام یکی از بنیان‌گذاران این انجمن در بیانیه‌ای در این باره چنین توضیح داده است: «در سال‌های اخیر همین طور بر حجم گفت‌وگوها درباره قدرت و توانایی فیلم‌سازان زن افزوده شده است و ما با این کار می‌خواستیم به شیوه‌ی دیگری از این موضوع استقبال کنیم و حمایت‌مان را نشان بدهیم… علاوه بر این، مگر رشته‌های بازیگر اصلی و مکمل مرد و زن وجود ندارند؟ پس چرا نباید گروه بهترین کارگردانان را به دو دسته زنان و مردان تقسیم کنیم؟»

به هر حال این تصمیم برای اولین بار است که توسط گروهی از منتقدان عملی شده است. نامزدهای بهترین کارگردان زن را دی ریز، گرتا گرویگ، کاترین بیگلو، پتی جنکینز و سوفیا کوپولا تشکیل می‌دهند و بهترین مردان کارگردان عبارتند از: کریستوفر نولان، گیرمو دل تورو، جردن پیل، لوکا گوادانینو و استیون اسپیلبرگ.

در میان نامزدهای این انجمن، «شکل آب» اثر گیرمو دل تورو با یازده نامزدی پیشتاز است و فیلم‌های  «لیدی برد» (گرتا گرویگ) و «دانکرک» (کریستوفر نولان) به‌ترتیب با نه و هشت نامزدی، دیگر آثار برتر این جوایز هستند. اما این همه‌ی غافلگیری «انجمن منتقدان فیلم آنلاین لس‌آنجلس» نیست که بجز ده فیلمی که در گروه بهترین فیلم نامزد شده‌اند، در سه ژانر خاص که معمولاً فیلم‌های‌شان در فصل جوایز مورد بی‌اعتنایی قرار می‌گیرند نیز پنج نامزد را معرفی کرده‌اند (که البته در مواردی باعث حضور یک فیلم در سه گروه مختلف هم شده است!):

بهترین فیلم علمی‌خیالی/ ترسناک: بلید رانر ۲۰۴۹، بگریز، آن، شب می‌آید و شکل آب.

بهترین فیلم اکشن/ جنگی: بیبی راننده، دانکرک، لوگن، جنگ برای سیاره میمون‌ها و واندر ومن.

بهترین کمدی/ موزیکال: ناخوشی بزرگ/ The Big Sick، هنرمند افتضاح، سفر زنان، من تانیا و لیدی برد.

علاوه بر دسته‌های «بهترین فیلم اول»، «بهترین بازیگر مرد یا زن زیر ۲۳ سال» و «بهترین بدلکاری»، باید بدانید که به منظور ارزش‌گذاری دقیق‌تر فیلم‌های هنری کوچک و همچنین بها دادن به بلاک‌باسترهای موفق، دو گروه جدا هم برای این فیلم‌ها در نظر گرفته شده است که نامزدهای‌شان به‌ترتیب زیرند:

بهترین فیلم مستقل: ناخوشی بزرگ، غول‌پیکر/ Colossal، داستان یک روح، من تانیا و لیدی برد.

بهترین فیلم بلاک‌باستر: دیو و دلبر، دانکرک، لوگن، جنگ برای سیاره میمون‌ها و واندر ومن.

اما نامزدهایی که در رشته‌های بازیگری معرفی شده‌اند یک غافلگیری خوشایند دیگر را هم در بر می‌گیرند: «بهترین بازی‌های انیمیشنی/ جلوه‌های بصری»! که شامل هنرمندانی می‌شود که معمولاً تا امروز کسی به آن‌ها توجهی نداشت از جمله اندی سرکیس که برای هنرنمایی‌اش در سه‌گانه‌ی «سیاره میمون‌ها» بارها این بحث درباره‌اش مطرح شد که عملکردش به هر حال شایسته‌ی تقدیر است. سه نامزد این دسته شامل اندی سرکیس برای «جنگ برای سیاره میمون‌ها»، داگ جونز برای «شکل آب» و دن استیونز برای «دیو و دلبر» می‌شوند.

اگر سایر گروه‌ها و دسته‌های معمول و قراردادی این گونه مراسم‌ها و محافل هنری (از جمله بهترین بازیگران مرد و زن اصلی و مکمل، بهترین فیلم‌برداری، تدوین، موسیقی، فیلم خارجی‌زبان و انبوه شاخه‌های فنی و…) را هم به فهرست نامزدهای این انجمن اضافه کنید، می‌بینید که چه مجموعه‌ی عظیمی از جوایز در اولین دوره‌ی مراسم «انجمن منتقدان فیلم آنلاین لس‌آنجلس» تدارک دیده شده است؛ برندگان در سوم ژانویه (سیزده دی) معرفی خواهند شد.

  • ایندی‌وایر