هنروتجربه: فیلم سوئدی «مربع» به کارگردانی روبن اوستلوند جایزه بهترین فیلم، کارگردانی، بهترین فیلم کمدی، فیلم‌نامه و بازیگر مرد (کلاس بَنگ)جوایز فیلم اروپا در سال ۲۰۱۷ را دریافت کرد.

فیلم «مربع» که به فارسی «میدان» هم ترجمه شده است،پیش از این موفق به کسب نخل طلا بهترین فیلم هفتادمین دوره جشنواره کن شده‌بود. روبن اوستلوند کارگردان این فیلم در مراسم  اعطای جوایز سی‌اُمین دوره جوایز فیلم اروپا که در شهر برلین آلمان برگزار شد، ضمن تشکر از آکادمی اروپا برای اعطای بیشترین جوایز به این فیلم گفت: «ما می‌خواستیم این اثر سرگرم‌کننده و مهیج باشد و فکر می‌کنم این بخشی از رویکرد اروپایی است. فیلم  نگاهی هجوآمیز به دنیای هنر دارد و با وجود این که به موضوعی جدی می‌پردازد، تلاش می‌کند تا مخاطب را نیز سرگرم کند.سال گذشته هم «تونی اردمان» ساخته مارن آده برنده این جایزه شده بود.» «مربع» در جوایز سینمایی اسکار ۲۰۱۸ نیز از شانس‌های اصلی برای دریافت جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی است.

در مراسم اعطای جوایز فیلم اروپا، فیلم مجارستانی «در جسم و روح» ساخته ایلدیکو اِنیادی جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد.در سایر بخش‌ها نیز جایزه بهترین مستند اروپا به «صمیمیت» به کارگردانی آنا زمکا از لهستان رسید، «لیدی مکبث» ساخته ویلیام اولدروید جایزه فیپرشی را کسب کرد.جوایز بهترین موسیقی و فیلم‌برداری سال سینمای اروپا هم نصیب فیلم «بی عشق» شد.

جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جوایز فیلم اروپا  هم به الکساندر سوکوروف کارگردان روسی تعلق گرفت.

در بخشی از این مراسم ویم وندرس کارگردان آلمانی و رییس آکادمی فیلم اروپایی سخنرانی و نکاتی را درباره لزوم فاصله گرفتن اروپا از سیاست‌های ناسیونالیستی مطرح کرد:«چطور ممکن است ناسیونالیسم به زندگی ما بازگشته باشد؟ شاید ما به اندازه کافی مراقب این امر نبودیم، شاید ما زیادی دوردست را نگاه می‌کردیم و به آن اجازه رشد دادیم.» او در پایان صحبت‌هایش از فیلم‌سازان اروپایی درخواست کرد از اصول تنوع، آزاداندیشی و اروپای آزاد دفاع کنند.