هنر و تجربه: هر طرفدار گیرمو دل تورو می‌تواند این موضوع را بگوید که هر فیلم این کارگردان حقیقتاً اثری منحصربه‌فرد است؛ حتی اگر سراغ تولید قسمتی از یک فرنچایز برود و فیلمی مانند «بلید۲» را بسازد. در واقع او می‌تواند با بهره‌گیری از خلاقیت‌ها و موجودات عجیب‌وغریبش سطح فیلمی را هم بالا ببرد که وِسلی اسنایپس در آن یک شکارچی خون‌آشام است.

از این رو وقتی می‌شنوید که فیلم فوق‌العاده‌ای ساخته شده است که داستان عاشقانه‌اش یک ماهی/ انسان دارد، بدون هر گونه تردیدی می‌فهمید که چه فیلم‌سازی سراغ چنین داستانی رفته است. «شکل آب» اسم این عاشقانه است که البته به‌مراتب بیش از این‌هاست. در حالی که فصل جوایز هر روز به اوج خودش نزدیک‌تر می‌شود، فیلم زیبای دل تورو بیش‌تر مورد توجه و ستایش قرار می‌گیرد.

در مجموعه مطالب «کارگردانان درباره کارگردانان» نشریه‌ «ورایتی»، آلخاندرو گونزالس ایناریتو که در سال‌های اخیر با فیلم‌های «بردمن» و «از گور برخاسته» درخشیده، «شکل آب» را  تحسین می‌کند: «این فیلم، نامه‌ عاشقانه‌ای است به عشق؛ و اظهار عشق به سینما. گیرمو الگوی قصه هیولایی را تغییر داده است چون هیچ هیولا یا شاهزاده‌ای قرار نیست تغییر بکند؛ و تنها دگرگونی واقعی از درون ایجاد می‌شود، با دوست داشتن و پذیرفتن یکدیگر با همان سروشکل واقعی.»

ایناریتو در ادامه می‌گوید: «فیلم‌های زیادی هستند که کمی بهتر یا بدتر، هر فیلم‌سازی می‌تواند آن‌ها را بسازد. اما فیلم‌هایی هم هستند که فقط یک فیلم‌ساز در جهان می‌تواند آن‌ها را بسازد و اگر این کار را نکند، آن‌ها هرگز وجود نخواهند داشت.»

  • پلی‌لیست