هنرو تجربه، رضا حسینی: فهرست سیاه امسال – یا همان فهرست فیلم‌نامه‌های محبوب تولیدنشده در هالیوود – هم منتشر شد و این بار هم برخی از بااستعدادترین نویسندگان عرصه فیلم‌سازی را در خود جای داده است.

فهرست ۷۶ فیلمی امسال به‌واسطه‌ شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و ستاره‌های بزرگی مانند جیک جیلنهال، مارگو رابی، راین جانسن، دان چیدل، لینا وِیث و خیلی‌های دیگر به‌سرعت ویدئوهایی را آماده و پخش کردند تا در رویدادی سه‌ساعته درباره فیلم‌نامه‌های برتر نادیده‌گرفته‌شده صحبت کنند.

فرانکلین لئونارد بانی فهرست سیاه در بیانیه‌ای رسمی گفت: «تبریک به همه‌ فیلم‌نامه‌نویسانی که به فهرست امسال راه پیدا کردند و تمام مدیرانی که در آن سهیم هستند. به هر حال دوباره فهرست فوق‌العاده‌ای جمع‌وجور شده است. امیدوارم در سال‌های آینده همگی از دیدن فیلم‌هایی لذت ببریم که بر اساس دست‌کم بخشی از این آثار تولید خواهند شد.» لئونارد در ادامه‌‌ حرف‌هایش به تنوع فیلم‌نامه‌نویسان در فهرست امسال اشاره کرده است و این‌که امسال ۲۵ فیلم‌نامه نوشته‌ زنان است که رکورد قبلی این فهرست ۱۲ اثر بوده است؛ و همین طور میزان پروتاگونیست‌های زن از ۱۶ به ۳۴ رسیده است.

فهرست سیاه، مطالعه‌ سالانه‌ای است که از ۲۰۰۵ شروع شد تا به این طریق، بعضی از فیلم‌نامه‌های محبوب تولیدنشده در هالیوود در کانون توجه قرار بگیرند. این کمپانی در طول فعالیت‌های بیش از یک‌دهه‌ای خود، مأموریتش در شناسایی و تجلیل از فیلم‌نامه‌نویسان برتر را هرچه بهتر ادامه داده است. امسال هر فیلم‌نامه باید شش رأی می‌آورد تا به فهرست نهایی راه پیدا کند.

تا امروز بیش از ۳۲۵ فیلم‌نامه‌ی راه‌یافته به فهرست سیاه، در نهایت به تولید رسیده و در گیشه به فروش کلی بیش از ۲۶ میلیارد دلار دست یافته‌اند. فیلم‌های تولیدشده بر اساس آثار فهرست سیاه، تا امروز بیش از ۵۰ جایزه اسکار را به دست آورده‌اند از جمله چهار اسکار بهترین فیلم از نه دوره اخیر و ده تندیس طلایی بهترین فیلم‌نامه از بیست نامزدی اخیر.

اما محبوب‌ترین فیلم‌نامه‌ تولیدنشده‌ امسال «تباهی»/ Ruin نام دارد و متیو و راین فریپو آن را نوشته‌اند. داستان این فیلم‌نامه درباره یک سروان سابق نازی بی‌نام است که باید راه خود را از میان ویرانه‌های آلمان بعد از جنگ جهانی دوم باز کند و برای جبران جنایت‌هایش در زمان جنگ، اعضای باقی‌مانده از جوخه مرگ اس‌اس سابقش را پیدا کند و بکشد.

فیلم‌نامه‌ ماریو کوریا با عنوان «اجازه بده حرف بزند» در مکان دوم جای گرفته است. این اثر، داستان سناتور وندی دیویس و ابستروکسیون ۲۴ساعته‌ مشهورش را دراماتیزه کرده است. جایگاه سوم هم به فیلم‌نامه‌ «دادیو» کریستی هال رسیده است که بر یک مسافر و راننده‌ تاکسی‌اش – که از فرودگاه تا آپارتمانی در نیویورک همکلام می‌شوند – تمرکز دارد.

فایل پی‌دی‌اف حاوی فهرست کامل این فیلم‌نامه‌ها را می‌توانید از این آدرس دریافت کنید: https://ed1055efa47d74815ce0-826e8a392aaf48b70eb85d8703df9872.ssl.cf2.rackcdn.com/2017_black_list.pdf

  • ایندی‌وایر