هنروتجربه: فیلم مستند «بانو قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی که درباره زندگی همسر امام خمینی (ره) ساخته شده است، روز پنجشنبه (۲۳ آذرماه) در پنجمین روز از برگزاری جشنواره سینما حقیقت اکران و با استقبال خوبی همراه شد.

مستند «بانو قدس ایران» که پیش از این در روزهای ابتدایی جشنواره به درخواست تهیه‌کننده آن از بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت خارج شده بود، روز پنجشنبه ۲۳ آذرماه در سینما چارسو به نمایش درآمد.

مصطفی رزاق کریمی، کارگردان این مستند پیش از اکران آن درباره نحوه ساخت این فیلم گفت: «در دی ماه سال ۹۴ انجام این پروژه قطعی شد. بخش تحقیق آن حدود یک سال طول کشید. از روز اول با بیت امام(ره) همه چیز مطرح شد تا مسیر ساخت فیلم مشخص شود و بدانیم چه باید ساخته شود. نظر من این بود که قول فیلم ساختن نمی‌دهم تا زمانی که تحقیق انجام شود و مورد تایید قرار بگیرد که این اتفاق هم افتاد.من خودم را سانسور نکردم و کسی هم مرا سانسور نکرد. ساخت این پرتره به‌طوری بود که به راحتی می‌توانستم با گروه تحقیق مسائل را مطرح کنم و همه‌چیز را در میان می‌گذاشتیم و حاج حسن آقا با وجود مشغله بسیار برای ما وقت می‌گذاشتند.»

رزاق کریمی هم‌چنین اضافه کرد: «سه ماه طول کشید تا ما به سناریو رسیدیم و الان هم سومین سال است که این مستند با تغییراتی که در تدوین آن رقم خورد در اختیار شماست و دوستانی مثل آقای تهامی‌نژاد در بخش آرشیو به ما بسیار کمک کردند. یک نکته مهم این است که من شاید اولین فیلم‌سازی هستم که وارد بیت امام (ره)شدم و این، کارِ مرا بسیار سخت کرد. روزی که در اتاقی که امام پذیرای مهمانانش بودند وارد شدم بسیار سخت بود. در واقع این در از روزی که امام فوت کردند تا آن روز باز نشده بود و به دستور حاج حسن باز شد.»

او در پایان گفت: «ساخت این فیلم شروع شد، برای من که پرتره‌های زیادی تا آن لحظه ساخته بودم، این فیلم یک مانیفست بود. من به شخصه از جمله کارگردانانی هستم که اعتقاد دارم و تا لحظه آخر احساس می‌کنم که فیلم نیاز به تکمیل‌تر شدن دارد، ولی این مستند مورد تایید من است و تمام شده است و حتی یک فریم هم تغییر نکرده است. یکی دو مورد است که می‌خواهم به آن اضافه کنم. سعی کردم مخاطبِ نسل جوان با همسر امام (ره) و زندگی خصوصی آن‌ها آشنا شوند و بدانند که به آن‌ها چه گذشته است.«

سانس خالی هر روز جشنواره که به پخش اثر پرمخاطب جشنواره اختصاص دارد، شب گذشته(پنج‌شنبه ۲۳ آذر)به دلیل استقبال تماشاگران به اکران این مستند اختصاص پیدا کرد.