هنروتجربه- مریم شاه‌پوری: فصل جوایز از راه رسیده است و همین طور بر تعداد فیلم‌های مهم و هنری در اکران افزوده می‌شود. در این میان سینمادوستان به‌راحتی ممکن است فراموش کنند که بعضی از بهترین فیلم‌های نقدشده در سال ۲۰۱۷ آثاری بودند که در گیشه هم به موفقیت‌های تجاری جالب توجهی دست یافتند.

اما دلیل موفقیت بعضی از بلاک‌باسترها در میان سایر فیلم‌های پرهزینه – که اغلب جشنواره‌ای از تصاویر و جلوه‌های رایانه‌ای هستند – چیست؟ تردیدی نیست که اولین پاسخ را باید در فیلم‌نامه‌های فوق‌العاده آن‌ها جست‌وجو کرد که در دستان توانمند فیلم‌سازان مبتکر قرار می‌گیرند. اما در این زمینه، خبر خوب برای علاقه‌مندان این است که این بار در کنار جدیدترین اثر الکساندر پین با نام «کوچک‌سازی»، فیلم‌نامه بلاک‌باسترهای تحسین‌شده‌ «تور: راگناروک» و «جنگ برای سیاره میمون‌ها» هم به صورت رایگان عرضه شده است.

در پی موفقیت «نگهبانان کهکشان» محصول مارول بود که کریس همزوورث در گفت‌وگویی به تمایلش برای قرار گرفتن فیلم‌های «تور» در مسیر مشابهی اشاره کرد تا مجموعه فیلم‌های این ابرقهرمان هم بتوانند در جهان سینمایی مارول جایگاه خاص خودشان را پیدا کنند. ظاهرا هدف کوین فیج، رییس مارول استودیوز، هم همین بود که تایکا وایتیتی، فیلم‌ساز مستقل نیوزیلندی، را برای کارگردانی جدیدترین فیلم «تور» برگزید تا او شوخی‌طبعی متمایزش را برای فیلمی بر اساس فیلم‌نامه اریک پیرسن، کریگ کایل و کریستوفر ال. یوست به ارمغان بیاورد. نتیجه چه شد؟ یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های جهان سینمایی مارول تا امروز، که در گیشه‌ جهانی هم حدود دویست میلیون دلار بیش‌تر از «تور: جهان تاریک» فروخت.

اما سومین و آخرین قسمت از سه‌گانه‌ی احیاشده‌ «سیاره میمون‌ها» با عنوان «جنگ برای سیاره میمون‌ها» هم منتقدان را به تحسین واداشت و هم در گیشه خوش درخشید؛ آن هم در سالی که اغلب دنباله‌ها ناموفق بودند. به هر حال این فیلم تماشاگرانش را به همدردی با میمون‌ها وادار کرد و میمون‌ها را انسان‌تر از انسان‌ها تصویر کرد، هم از نظر داستانی و هم از نظر بازی! مت ریوز کارگردان که در نگارش فیلم‌نامه هم مشارکت داشت، با جزییات ویژه‌ای بازی‌های اندی سرکیس، کارین کانوول و تری نوتِری را به تصویر کشید و با کمک گروه جلوه‌های ویژه آن‌ها را به حیواناتی کاملاً واقعی با بازی‌های دیدنی بدل کرد.

سیزده سال از زمانی می‌گذرد که الکساندر پین و جیم تیلر با نگارش مشترک فیلم‌نامه «راه‌های فرعی» (۲۰۰۴) درخشیدند و اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را برنده شدند. آن‌ها که برای یافتن رمان‌های کشف‌نشده و اقتباس‌های موفق‌شان مشهورند، با «کوچک‌سازی» اولین فیلم‌نامه اریژینال خود را پس از اولین تجربه سینمایی‌شان با «همشهری روث» (۱۹۹۶) نوشته‌اند.

از این رو علاقه‌مندان علاوه بر سایت بانی انتشار این خبر، می‌توانند فیلم‌نامه این سه فیلم و برخی دیگر از آثار مهم سال ۲۰۱۷ را با جست‌وجو در فضای مجازی به‌راحتی بیابند.

  • نو فیلم اسکول