هنروتجربه: پنجمین شماره از دوره جدید مجله هنروتجربه با تصویری از بهمن فرمان‌آرا و ابراهیم مختاری به بهانه نمایش «برگ جان» در گروه هنروتجربه، منتشر شد.

این شماره با یادداشت‌های شفاهی از هنرمندان آغاز می‌شود. سیدمحمد مهدی طباطبایی نژاد در مطلبی با «هنروتجربه؛ هوای تازه در سینمای مستند»، سیدعلی اصغر تقوی با «سینما هنر است یا تجربه؟»، بهرنگ ملک محمدی «یک تجربه جهانی»، به موضوع سینمای هنروتجربه پرداخته‌اند. گزارش «هجوم مخاطب و مخاطب هجوم» از دیگر اتفاقات اخیر هنروتجربه در آذرماه است که در این ماهنامه به آن‌ اشاره شده است.

در این شماره هم‌چنین بهنام بهزادی کارگردان آثاری چون«وارونگی»،«قاعده تصادف» و«تتنها دوبار زندگی می‌کنیم» با ابراهیم مختاری درباره «برگ جان» به گفت‌وگو نشسته‌است.

از نقدهای منتشر شده در ماهنامه هنروتجربه نیز می‌توان به نقدهای علیرضا نراقی درباره «برگ جان»، محسن آزرم، منوچهر دین‌پرست، حسین جوانی، محمد تقی‌زاده، امیرعلی نصیری، بابک کریمی درباره «هجوم»، همایون امامی، فریبا اشویی، مینو خانی، همایون امامی درباره مجموعه مستندهای «کارستان»، منوچهر دین‌پرست و رویا فتح‌الله‌زاده درباره «کله سرخ»، ایلیا محمدی‌نیا درباره فیلم‌های کوتاه بیژن میرباقری و «پناهگاه»، حمیدرضا گرشاسبی و رضا حسینی درباره «شاید عشق نبود»، ساسان گلفر «دریا و ماهی پرنده»، نیوشا صدر «تمارض»، همایون امامی «رئیس الوزرا»، محمدرضا مقدسیان «خانه»، عزیزالله حاجی‌مشهدی «یولونیست»، خدایار قاقانی «پریناز» و… اشاره کرد.

در این شماره هم‌چنین در مطالبی به فیلم‌های «میروویتز»،«نقطه ضعف» محمدرضا اعلامی و «دایره سرخ» ژان پیر ملویل پرداخته شده‌است. نیوشا صدر درباره کتاب «سینما به روایت سیدنی لومت»، معین محب‌علیان درباره «فیلم و تئوری» یادداشت‌هایی را نوشته‌اند. گزارش «سینمای فرانسه، یک تجربه» پایان بخش مطالب این شماره است.

از گفت‌وگوهای منتشر شده در این شماره نیز می‌توان به گفت‌وگو با مهرداد اسکویی درباره هنروتجربه، شهرام مکری و عبد آبست «هجوم»، مجتبی میرتهماسب درباره مجموعه «کارستان» اشاره کرد.

شماره پنجم هنروتجربه هم اکنون در کیوسک‌ها مطبوعاتی و مراکز ارایه محصولات فرهنگی در دسترس علاقه‌مندان است.