هنر و تجربه: دنی ویلنو با در نظر گرفتن میزان کاری که صرف جدیدترین فیلمش «بلید رانر ۲۰۴۹» کرد و حضورش در نشست‌های مطبوعاتی و تبلیغاتی متعدد آن و همچنین پروژه‌هایی که در سال ۲۰۱۷ برای آینده انتخاب کرد، شاید این طور به نظر برسد که وقتی برای دیدن سایر فیلم‌ها نداشته است. اما واقعیت این است که او به اندازه‌ای فیلم دیده است که به درخواست «ایندی‌وایر» هشت فیلم برترش را انتخاب کند.

هر سینمادوستی که کارنامه ویلنو را دنبال کرده باشد می‌داند که او به یک اندازه درگیر فیلم‌سازی مستقل و هنری، و کارگردانی آثار جریان اصلی و تجاری است. به همین خاطر فیلم‌های «دانکرک» (کریستوفر نولان) و «مربع» (روبن اوستلوند) را توأمان در این فهرست می‌بینید که اولی پرفروش‌ترین فیلم درباره جنگ جهانی دوم است و دومی نخل طلای جشنواره کن را به دست آورد. علاوه بر این، او فیلم نامتعارف «مادر!» (دارن آرونوفسکی) را هم دوست دارد و حتی تجربه‌های فیلم‌سازی آنلاین نیل بلوم‌کمپ را هم برگزیده است!

اما ویلنو فیلم کِبِکی سه‌ساعته و حماسی متیو دنی و سیمون لاووی با عنوان درخشان «کسانی که تا وسط راه انقلاب می‌کنند، فقط گورهای خودشان را کنده‌اند» را هم در فهرست خودش قرار داده است؛ فیلمی که عواقب اعتراض‌های دانشجویی اخیر را بررسی می‌کند. اما انتخاب‌های دنی ویلنو از این قرارند:

۱- دانکرک (کریستوفر نولان)

۲- کسانی که تا وسط راه انقلاب می‌کنند، فقط گورهای خودشان را کنده‌اند (متیو دنی و سیمون لاووی)

۳- مربع (روبن اوستلوند)

۴- سه بیلبرد بیرون ابینگ میزوری (مارتین مک‌دونا)

۵- مادر! (دارن آرونوفسکی)

۶- کوچک‌سازی (الکساندر پین)

۷- فریب‌خورده (سوفیا کوپولا)

۸- فیلم‌های کوتاه استودیو اوتس از نیل بلوم‌کمپ

  • پلی‌لیست