هنروتجربه: پوران درخشنده، عضو هیات انتخاب سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر درباره فیلم‌های امسال جشنواره توضیحاتی را ارائه داد و در مجموع آثار این دوره را قابل قبول دانست.

عضو هیات انتخاب جشنواره با اشاره به وضعیت فیلم‌های امسال جشنواره فیلم فجر به ایلنا گفت: «فیلم‌های امسال به لحاظ کیفیت خوب بودند و از لحاظ کمیت نیز تعداد زیادی فیلم برای هیات انتخاب ارسال شده بود.تقریبا در همه گونه‌های سینمایی و فضاهای مختلف فیلم به دست ما رسیده بود و ما نیز در انتخاب خود توانستیم آثاری را انتخاب کنیم که ضمن تنوع مضمونی دارای کیفیت خوبی نیز باشند.»

درخشنده با اشاره به حضور فیلم‌های کمدی در میان آثار انتخاب شده اشاره داشت: «فیلم‌های کمدی انتخاب شده؛ آثار قابل قبولی هستند و سخیف نیستند و علاوه بر کمدی بودن تاثیرگذار نیز خواهند بود. آثار اجتماعی که انتخاب شدند برخی مشکلات جامعه را بیان می‌کنند و متاثر از جامعه خود هستند اما از ساختار خوبی برخوردارند و اثرگذار هستند.»

درخشنده با اشاره به این‌که بر خلاف سال‌های گذشته با تعداد زیادی فیلم با یک مضمون و محتوا روبه‌رو نشده است، عنوان کرد: «فیلم‌ها به هیچ عنوان شبیه هم نبودند بلکه همه متفاوت بوده و از تنوع خوبی برخوردار بودند و هر کدام داستان و مساله‌ای جداگانه را تعریف و بیان می‌کردند. می‌توان گفت فیلم‌ها تنوع مضمونی زیادی داشتند.»

راو در ادامه با اشاره به معیار اصلی هیات انتخاب در گزینش فیلم‌ها گفت: «اصلی‌ترین معیار ما کیفیت فیلم‌ها در بخش‌های مختلف بود و عنصر مهم دوم ژانر و همچنین مخاطب داشتن فیلم برای ما بسیار اهمیت داشت. ما فیلم‌هایی را انتخاب کردیم که دارای ساختار درستی بودند تا آنکه فقط یک مضمونی را روایت کنند. می‌توان گفت استاندارد بودن فیلم و داشتن ساخت درست برای ما بسیار مهم بود.»

درخشنده درباره میزان نزدیکی کیفیت فیلم‌ها به یکدیگر بیان کرد: «در میان آثار انتخاب شده یکی دو فیلم شاید بالا‌تر از سایر فیلم‌ها باشد اما این اختلاف زیاد نیست و تقریبا همه فیلم‌ها در یک سطح هستند و اکثر فیلم‌ها مخاطب را جذب می‌کنند. همه فیلم‌هایی که دیدیم نسخه کامل آثار بودند البته یکی دو فیلم بودند که نقص‌هایی داشتند که بعد نسخه کامل آن‌ها ارائه شد.»

او ادامه داد: «منظور از کامل بودن فیلم‌ها این است که ابتدا و انتهای فیلم و صحنه‌های آن‌ها کامل بود والا بسیاری از فیلم‌ها در بخش‌هایی هم‌چون مسائل فنی کامل نشده بودند یا نیاز به اصلاح داشتند اما این ایرادات در قضاوت ما تاثیری نداشت.»

او درباره نحوه جمع‌بندی آرا و اتفاق نظر اعضای هیات انتخاب پیرامون فیلم‌ها گفت: «انتخاب چند فیلم نیاز دارد به اینکه اعضا یکدیگر را قانع کنند اما در مجموع آرا بالا بود و ۱۰ فیلم ابتدایی که ما انتخاب کردیم با اکثریت کامل آرا توانستند هفت رای را بدست آورند. شاید فیلم‌های دیگر آرای کمتری داشته باشند اما تمام فیلم‌هایی که انتخاب شدند حداقل پنج رای اعضای هیات انتخاب را داشتند.»

درخشنده با اشاره به ویژگی بارز فیلم‌های امسال گفت: «در میان آثاری که دیدیم آثاری با موضوع دفاع مقدس بودند که به ویژه در بخش جلوه‌های ویژه صحنه‌های خوبی داشتند. در فیلم‌های اجتماعی نیز نگاه نویی را شاهد بودیم.اینکه گفته شده ما از تماشای برخی فیلم‌ها دچار سورپرایز و شگفتی شدیم اصلا صحت ندارد اما در مجموع آثار قابل قبول بودند و نمره متوسط رو به بالایی می‌گیرند.»

درخشنده درباره این‌که آیا «آشغال‌های دوست داشتنی» را برای هیات انتخاب نمایش دادند یا خیر اشاره داشت: «ما این فیلم را ندیدم البته من دوست داشتم این فیلم را ببینم اما به ما اعلام شد که سازندگان فیلم از حضور در جشنواره فیلم فجر انصراف دادند.»